WooCommerce Smart Coupons 9.40.0 - en to tr-TR translation catalogue (1108 entries)

en:  &
tr-TR:  &amp;

en:  &
tr-TR:  &amp;

en:  coupon
tr-TR:  kupon

en:  discount
tr-TR:  indirim

en:  discount on
tr-TR:  indirim

en:  discount on your entire purchase
tr-TR:  tüm alişveri̇şi̇ni̇zde i̇ndi̇ri̇m

en:  on
tr-TR:  üzerinde

en:  upto %s
tr-TR:  s'ye kadar

en: ! If things aren't going quite as expected, we're happy to help -- please reach out to
tr-TR: ! İşler beklediğiniz gibi gitmiyorsa, size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız -- lütfen bize ulaşın

en: "Coupons with Product" description
tr-TR: "Ürünlü Kuponlar" açıklaması

en: "Store Credit Receiver detail" form not appearing on checkout page?
tr-TR: "Mağaza Kredisi Alıcı detayı" formu ödeme sayfasında görünmüyor?

en: $coupon is not an object of WC_Coupon
tr-TR: $coupon bir WC_Coupon nesnesi değil

en: $coupon is:
tr-TR: $kupon:

en: $item is not an object of WC_Order_Item
tr-TR: $item bir WC_Order_Item nesnesi değil

en: $item is:
tr-TR: $öğe:

en: $item_id is required
tr-TR: item_id gereklidir

en: $item_id is:
tr-TR: $item_id'dir:

en: $item_key is:
tr-TR: $item_key'dir:

en: $key is required
tr-TR: $anahtar gereklidir

en: $key is:
tr-TR: $anahtar:

en: $meta_key is:
tr-TR: $meta_key'dir:

en: $post_id is:
tr-TR: $post_id'dir:

en: %1$s %2$s %3$s removed because coupon %4$s is removed.
tr-TR: 1$s %2$s %3$s kupon %4$s kaldırıldığı için kaldırıldı.

en: %1$s (Type: %2$s)
tr-TR: 1$s (Tip: %2$s)

en: %1$s Free Shipping%2$s
tr-TR: 1$s Ücretsiz Kargo%2$s

en: %1$s coupon of %2$s
tr-TR: 2$s'nin %1$s kuponu

en: %1$s worth of %2$s restored to coupon %3$s.
tr-TR: 1$s değerindeki %2$s, %3$s kuponuna geri yüklendi.

en: %1$s worth of Store Credit restored to coupon %2$s.
tr-TR: 1$s değerindeki Mağaza Kredisi %2$s kuponuna geri yüklendi.

en: %1$s(This will add the same coupon description in all the bulk generated coupons)%2$s
tr-TR: 1$s (Bu, toplu olarak oluşturulan tüm kuponlara aynı kupon açıklamasını ekleyecektir)%2$s

en: %1$s: %2$s to avoid issues related to missing data for %3$s. %4$s
tr-TR: 3$s için eksik verilerle ilgili sorunları önlemek için %1$s: %2$s. %4$s

en: %1$s: The coupon bulk %2$s process stopped. Please review the coupons list to check the status.
tr-TR: %1$s: Kupon toplu %2$s işlemi durduruldu. Durumu kontrol etmek için lütfen kupon listesini inceleyin.

en: %1$s: To allow bulk generation of coupons, please make sure %2$s directory is writable.
tr-TR: %1$s: Kuponların toplu olarak oluşturulmasına izin vermek için lütfen %2$s dizininin yazılabilir olduğundan emin olun.

en: %1$s: To ensure %2$s and %3$s work correctly, contact your system administrator or host provider to resolve below:
tr-TR: %1$s: 2$s ve %3$s'nin doğru çalıştığından emin olmak için, aşağıdaki sorunu çözmek üzere sistem yöneticiniz veya ana bilgisayar sağlayıcınızla iletişime geçin:

en: %1$s: You are using a custom coupon style which is planned to be removed from the plugin in upcoming versions. New, improved styles & colors are added in the version 4.9.0. We would request you to choose a color scheme & a style for coupon from the newly added colors & styles. You can do this from %2$s.
tr-TR: %1$s: Gelecek sürümlerde eklentiden kaldırılması planlanan özel bir kupon stili kullanıyorsunuz. Yeni, geliştirilmiş stiller ve renkler 4.9.0 sürümüne eklenmiştir. Sizden yeni eklenen renkler ve stiller arasından bir renk şeması ve kupon stili seçmenizi rica ediyoruz. Bunu %2$s'den yapabilirsiniz.

en: %1$sWooCommerce Smart Coupons is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for the Smart Coupons to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
tr-TR: 1$sWooCommerce Akıllı Kuponlar etkin değil.%2$s Akıllı Kuponların çalışması için %3$sWooCommerce eklentisi%4$s etkin olmalıdır. Lütfen %5$WooCommerce'i yükleyin ve etkinleştirin"%6$s

en: %s &minus; Database update required
tr-TR: s - Veritabanı güncellemesi gerekli

en: %s - Coupon Personal Data Eraser
tr-TR: s - Kupon Kişisel Veri Silici

en: %s - Coupon Personal Data Exporter
tr-TR: %s - Kupon Kişisel Veri İhracatçısı

en: %s - Order Personal Data Eraser
tr-TR: s - Kişisel Veri Silgisi Sipariş Edin

en: %s - Order Personal Data Exporter
tr-TR: %s - Kişisel Veri İhracatçısı Siparişi

en: %s - User Personal Data Eraser
tr-TR: %s - Kullanıcı Kişisel Veri Silgisi

en: %s - User Personal Data Exporter
tr-TR: %s - Kullanıcı Kişisel Veri İhracatçısı

en: %s Balance
tr-TR: %s Bakiye

en: %s Because PayPal doesn't accept discount on shipping & tax.
tr-TR: Çünkü PayPal kargo ve vergi indirimlerini kabul etmemektedir.

en: %s Free Shipping
tr-TR: %s Ücretsiz Kargo

en: %s Used
tr-TR: %s Kullanıldı

en: %s Used:
tr-TR: %s Kullanıldı:

en: %s are being
tr-TR: %s ediliyor

en: %s database update completed. Thank you for updating to the latest version!
tr-TR: s veritabanı güncellemesi tamamlandı. En son sürüme güncellediğiniz için teşekkür ederiz!

en: %s discount is inclusive of tax
tr-TR: s indirimine vergi dahildir

en: %s discount on anything you want.
tr-TR: İstediğiniz her şeyde %s indirim.

en: %s discount on entire store.
tr-TR: Tüm mağazada %s indirim.

en: %s has been added to your cart!
tr-TR: s sepetinize eklendi!

en: %s include tax?
tr-TR: s vergi dahil mi?

en: %s is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.
tr-TR: s arka planda veritabanını güncelliyor. Veritabanı güncelleme işlemi biraz zaman alabilir, bu nedenle lütfen sabırlı olun.

en: %s product CTA
tr-TR: s ürün CTA'sı

en: %s sent successfully.
tr-TR: s başarıyla gönderildi.

en: &
tr-TR: &amp;

en: (Add to store and email generated coupons to recipients)
tr-TR: (Mağazaya ekleyin ve oluşturulan kuponları alıcılara e-posta ile gönderin)

en: (Copy)
tr-TR: (Kopya)

en: (Does not add to store, but creates a .csv file, that you can
tr-TR: (Depoya eklemez, ancak bir .csv dosyası oluşturur, bu dosyayı

en: (Note: It's recommended to keep it Disabled)
tr-TR: (Not: Devre dışı bırakılması önerilir)

en: (optional)
tr-TR: (isteğe bağlı)

en: (prefix or suffix with up to three letters work best)
tr-TR: (en fazla üç harfli ön ek veya son ek en iyi sonucu verir)

en: . If still the issue persist, temporarily de-activate all plugins except WooCommerce & Smart Coupons. Re-check the issue, if the issue still persists, contact us (from the link at the end of this page). If the issue goes away, re-activate other plugins one-by-one & re-checking the fields, to find out which plugin is conflicting.
tr-TR: . Sorun hala devam ediyorsa, WooCommerce &amp; Smart Coupons dışındaki tüm eklentileri geçici olarak devre dışı bırakın. Sorunu tekrar kontrol edin, sorun hala devam ediyorsa bizimle iletişime geçin (bu sayfanın sonundaki bağlantıdan). Sorun ortadan kalkarsa, hangi eklentinin çakıştığını bulmak için diğer eklentileri tek tek yeniden etkinleştirin ve alanları yeniden kontrol edin.

en: . Replace www.mysite.com with your own site URL and replace discount5 with the your coupon code.
tr-TR: . www.mysite.com yerine kendi sitenizin URL'sini ve discount5 yerine de kupon kodunuzu yazın.

en: <strong>WooCommerce Smart Coupons</strong> lets customers buy gift certificates, store credits or coupons easily. They can use purchased credits themselves or gift to someone else.
tr-TR: <strong>WooCommerce Akıllı Kuponlar</strong>, müşterilerin kolayca hediye sertifikaları, mağaza kredileri veya kuponlar satın almasını sağlar. Satın alınan kredileri kendileri kullanabilir veya başkasına hediye edebilirler.

en: About Smart Coupons
tr-TR: Smart Coupons Hakkında

en: Account endpoints > Coupons
tr-TR: Hesap uç noktaları &gt; Kuponlar

en: Acknowledgement email
tr-TR: Teşekkür e-postası

en: Act before the offer expires.
tr-TR: Teklifin süresi dolmadan harekete geçin.

en: Action
tr-TR: Eylem

en: Actions
tr-TR: Eylemler

en: Active for x payments
tr-TR: X ödemeleri için aktif

en: Add Coupon
tr-TR: Kupon Ekle

en: Add new coupon category
tr-TR: Yeni kupon kategorisi ekle

en: Add product details
tr-TR: Ürün ayrıntılarını ekle

en: Add products to cart
tr-TR: Ürünleri sepete ekle

en: Add taxonomy restriction
tr-TR: Taksonomi kısıtlaması ekleyin

[ctx: Add to Cart button text]
en: Add to Cart
tr-TR: Sepete Ekle

en: Add to store
tr-TR: Mağazaya ekle

en: Added by coupon
tr-TR: Kupon tarafından eklendi

en: Additional text below the title.
tr-TR: Başlığın altında ek metin.

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
tr-TR: Kategoriler

[ctx: Admin notice message displayed after scheduling a coupon expiry reminder]
en: Expiry reminder scheduled for this coupon.
tr-TR: Bu kupon için son kullanma hatırlatması planlandı.

en: Advanced restrictions - payment, shipping, location, user roles, product attributes
tr-TR: Gelişmiş kısıtlamalar - ödeme, kargo, konum, kullanıcı rolleri, ürün özellikleri

en: Aelia Currency Switcher for WooCommerce
tr-TR: WooCommerce için Aelia Para Birimi Değiştirici

en: After applying the coupon, do these also...
tr-TR: Kuponu uyguladıktan sonra şunları da yapın...

en: All coupon categories
tr-TR: Tüm kupon kategorileri

en: All qualifying products
tr-TR: Tüm uygun ürünler

en: All set, Begin import?
tr-TR: Her şey hazır, İthalata başla?

en: Allow schedule sending of coupons?
tr-TR: Kuponların programlı gönderilmesine izin veriyor musunuz?

en: Allow selling %s at discounted price
tr-TR: İndirimli fiyattan %s satışına izin ver

en: Allow sending of coupons to others
tr-TR: Kuponların başkalarına gönderilmesine izin verin

en: Allow the buyer to send coupons to someone else.
tr-TR: Alıcının kuponları başka birine göndermesine izin verin.

en: Allow users to choose when multiples are added on the above.
tr-TR: Kullanıcıların yukarıdakilere katların ne zaman ekleneceğini seçmelerine izin verin.

en: Allowed emails
tr-TR: İzin verilen e-postalar

en: Allowed locations
tr-TR: İzin verilen yerler

en: Allowed user roles
tr-TR: İzin verilen kullanıcı rolleri

en: Already uploaded CSV to the server?
tr-TR: CSV'yi sunucuya zaten yüklediniz mi?

en: Amaranth red
tr-TR: Amaranth kırmızı

en: Amount
tr-TR: Miktar

en: An error has occurred. Please try again later.
tr-TR: Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: An error occurred:
tr-TR: Bir hata oluştu:

en: Apply
tr-TR: Başvurmak

en: Apply before tax
tr-TR: Vergiden önce başvurun

en: Apply discount on
tr-TR: İndirim uygulayın

en: Apply multiple coupons via URL
tr-TR: URL aracılığıyla birden fazla kupon uygulayın

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
tr-TR: Seçili ürünleri kaldırmak istediğinizden emin misiniz? Bu ürünün stokunu daha önce azalttıysanız veya bu sipariş bir müşteri tarafından verildiyse, ürünün stokunu manuel olarak geri yüklemeniz gerekecektir.

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
tr-TR: Bu indirmeye erişimi iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to stop the coupon bulk %s process? Click OK to stop.
tr-TR: Kupon toplu %s işlemini durdurmak istediğinizden emin misiniz? Durdurmak için Tamam'a tıklayın.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
tr-TR: Bu iadeyi silmek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
tr-TR: Bu vergi sütununu silmek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

en: Are you sure you wish to process store credit refund? This action cannot be undone.
tr-TR: Mağaza kredisi iadesini işlemek istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
tr-TR: Bu iadeyi işleme koymak istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz.

en: Attach a gift of any value (free or paid product) to a particular coupon. Here, instead of a discount, a product is redeemed for the coupon code.
tr-TR: Belirli bir kupona herhangi bir değerde bir hediye (ücretsiz veya ücretli ürün) ekleyin. Burada indirim yerine kupon kodu için bir ürün kullanılır.

en: Attention!
tr-TR: Dikkat!

en: Auto Generate Coupon
tr-TR: Otomatik Kupon Oluştur

en: Auto apply coupons
tr-TR: Kuponları otomatik uygula

en: Auto apply?
tr-TR: Otomatik uygulama mı?

en: Auto generate?
tr-TR: Otomatik üretim mi?

en: Auto generated coupon email
tr-TR: Otomatik oluşturulan kupon e-postası

en: Automatic deletion
tr-TR: Otomatik silme

en: Automatic payment for subscription renewals
tr-TR: Abonelik yenilemeleri için otomatik ödeme

en: Available Coupons & %s
tr-TR: Mevcut Kuponlar &amp; %'ler

en: Available Coupons & Store Credits
tr-TR: Mevcut Kuponlar ve Mağaza Kredileri

en: Available Coupons (click on a coupon to use it)
tr-TR: Mevcut Kuponlar (kullanmak için kuponun üzerine tıklayın)

en: Available coupons are not visible on Cart, Checkout & My Account page?
tr-TR: Mevcut kuponlar Sepet, Ödeme ve Hesabım sayfasında görünmüyor mu?

en: Available placeholders: %s
tr-TR: Kullanılabilir yer tutucular: %s

en: Awesome, you successfully auto-generated a coupon! Are you having a great experience with
tr-TR: Harika, otomatik olarak bir kupon oluşturmayı başardınız! Harika bir deneyim mi yaşıyorsunuz

en: Balloon
tr-TR: Balon

en: Basic
tr-TR: Temel

[ctx: Batch failed error message]
en: Failed batch action: %1$s. Error: %2$s
tr-TR: Başarısız toplu iş eylemi: %1$s. Hata: %2$s

[ctx: Batch stopped error message]
en: Batch stopped due to health status in task.
tr-TR: Görevdeki sağlık durumu nedeniyle toplu iş durduruldu.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
tr-TR: İçe aktarma dosyanızı yüklemeden önce aşağıdaki hatayı düzeltmeniz gerekecektir:

en: Billing
tr-TR: Faturalandırma

en: Billing Locations
tr-TR: Faturalandırma Konumları

en: Billing period for the subscription.
tr-TR: Abonelik için faturalandırma dönemi.

en: Black Friday
tr-TR: Kara Cuma

[ctx: Block editor]
en: Available Coupons (click on a coupon to use it)
tr-TR: Mevcut Kuponlar (kullanmak için kuponun üzerine tıklayın)

[ctx: Block editor]
en: Deliver coupon
tr-TR: Kupon teslim edin

[ctx: Block editor]
en: Enter recipient e-mail address
tr-TR: Alıcı e-posta adresini girin

[ctx: Block editor]
en: Gift to someone else
tr-TR: Başka birine hediye

[ctx: Block editor]
en: Message for receiver
tr-TR: Alıcı için mesaj

[ctx: Block editor]
en: Receiver email address
tr-TR: Alıcı e-posta adresi

[ctx: Block editor]
en: Send coupons to...
tr-TR: Kuponları şu adrese gönderin...

[ctx: Block editor]
en: Send to different people
tr-TR: Farklı kişilere gönderin

[ctx: Block editor]
en: Send to me
tr-TR: Bana gönder.

[ctx: Block editor]
en: Send to one person
tr-TR: Bir kişiye gönder

[ctx: Block editor]
en: WooCommerce Smart Coupons
tr-TR: WooCommerce Akıllı Kuponlar

[ctx: Block editor]
en: Write a message
tr-TR: Bir mesaj yazın

[ctx: Block editor]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
tr-TR: Siparişiniz kupon içeriyor. Ne yapmak istersiniz?

[ctx: Block editor]
en: later
tr-TR: daha sonra

[ctx: Block editor]
en: now
tr-TR: Şimdi

[ctx: Block editor & frontend]
en: Available Coupons (click on a coupon to use it)
tr-TR: Mevcut Kuponlar (kullanmak için kuponun üzerine tıklayın)

[ctx: Block editor & frontend]
en: Deliver coupon
tr-TR: Kupon teslim edin

[ctx: Block editor & frontend]
en: Enter recipient e-mail address
tr-TR: Alıcı e-posta adresini girin

[ctx: Block editor & frontend]
en: Free Shipping coupon
tr-TR: Ücretsiz Kargo kuponu

[ctx: Block editor & frontend]
en: Gift to someone else
tr-TR: Başka birine hediye

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send
tr-TR: Gönder

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send Coupons to...
tr-TR: Kuponları şu adrese gönderin...

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to different people
tr-TR: Farklı kişilere gönderin

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to me
tr-TR: Bana gönder.

[ctx: Block editor & frontend]
en: Send to one person
tr-TR: Bir kişiye gönder

[ctx: Block editor & frontend]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
tr-TR: Siparişiniz kupon içeriyor. Ne yapmak istersiniz?

[ctx: Block editor & frontend]
en: coupon
tr-TR: kupon

[ctx: Block editor & frontend]
en: later
tr-TR: daha sonra

[ctx: Block editor & frontend]
en: now
tr-TR: Şimdi

[ctx: Block editor & frontend]
en: of
tr-TR: .

en: Bulk Generate
tr-TR: Toplu Oluşturma

en: Bulk create unique coupons & email them
tr-TR: Toplu olarak benzersiz kuponlar oluşturun ve e-posta ile gönderin

en: Bulk generate coupons
tr-TR: Toplu kupon oluşturma

en: Bulk generation is disabled since uploads directory is not writable. Please ensure uploads directory is writable before starting bulk generate process.
tr-TR: Yüklemeler dizini yazılabilir olmadığı için toplu oluşturma devre dışı bırakıldı. Lütfen toplu oluşturma işlemini başlatmadan önce uploads dizininin yazılabilir olduğundan emin olun.

[ctx: Button text for dismissing WooCommerce feature notice]
en: Skip
tr-TR: Atla

[ctx: Button text for retrying the update process]
en: Restart Update
tr-TR: Güncellemeyi Yeniden Başlat

[ctx: Button text for setting up the expiry reminder feature]
en: Set Up Now
tr-TR: Şimdi Kurun

[ctx: Button text for the combine coupon feature]
en: Create a Combo Coupon
tr-TR: Combo Kupon Oluşturun

en: Buy as much as you want. Flat %s off everything.
tr-TR: İstediğiniz kadar satın alın. Her şeyde sabit % indirim.

en: Buyers can send purchased coupons to anyone – right while they're checking out.
tr-TR: Alıcılar, satın aldıkları kuponları ödeme yaptıkları sırada istedikleri kişiye gönderebilirler.

en: CSV file has been generated. You can download it from
tr-TR: CSV dosyası oluşturulmuştur. Şu adresten indirebilirsiniz

en: Calculate coupon discounts sequentially
tr-TR: Kupon indirimlerini sırayla hesaplayın

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
tr-TR: Hat vergileri hesaplansın mı? Bu, müşterilerin ülkesine göre vergileri hesaplayacaktır. Faturalama/gönderi ayarlanmamışsa mağaza temel ülkesini kullanacaktır.

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
tr-TR: Sipariş kalemlerine, indirimlere ve gönderime göre toplamları hesaplayın?

en: Call it something else! Use these to quickly change text labels through your store. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-translate-smart-coupons/" target="_blank">Use translations</a> for complete control.
tr-TR: Başka bir şey deyin! Mağazanızdaki metin etiketlerini hızla değiştirmek için bunları kullanın. Tam kontrol için <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-translate-smart-coupons/" target="_blank">çevirileri kullanın</a>.

en: Can coupon code have any spaces in the name? / My Store Credit/Gift Certificate is not working (not generating new coupon code).
tr-TR: Kupon kodunun adında boşluk olabilir mi? / Mağaza Kredim/ Hediye Çekim çalışmıyor (yeni kupon kodu oluşturmuyor).

en: Cancel
tr-TR: İptal

en: Carolina Blue
tr-TR: Carolina Mavisi

en: Cart
tr-TR: Araba

en: Cart Discount
tr-TR: Sepet İndirimi

en: Categories
tr-TR: Kategoriler

en: Category
tr-TR: Kategori

en: Cheapest qualifying product in cart
tr-TR: Sepetteki en ucuz uygun ürün

en: Cheatin&#8217; huh?
tr-TR: Hile yapıyorsun ha?

en: Check this box to include this message in order confirmation email.
tr-TR: Bu mesajı sipariş onay e-postasına eklemek için bu kutuyu işaretleyin.

en: Check this box to send above coupons on each renewal order.
tr-TR: Her yenileme siparişinde yukarıdaki kuponları göndermek için bu kutuyu işaretleyin.

en: Checkout
tr-TR: Ödeme

en: Chocolate
tr-TR: Çikolata

en: Choose a CSV file
tr-TR: Bir CSV dosyası seçin

en: Choose a color scheme for coupons.
tr-TR: Kuponlar için bir renk şeması seçin.

en: Choose a style for coupon on the website.
tr-TR: Web sitesinde kupon için bir stil seçin.

en: Choose a style for store notice on the website.
tr-TR: Web sitesinde mağaza bildirimi için bir stil seçin.

en: Choose order status which will trigger the auto-generation of coupon, if the order contains product which will generate the coupon.
tr-TR: Sipariş, kupon oluşturacak ürün içeriyorsa, kuponun otomatik olarak oluşturulmasını tetikleyecek sipariş durumunu seçin.

en: Choose whether to validate the quantity, cart-wise or product-wise
tr-TR: Miktarın kart bazında mı yoksa ürün bazında mı doğrulanacağını seçin

en: Choose which format of email to send.
tr-TR: Hangi e-posta biçiminin gönderileceğini seçin.

en: Chosen
tr-TR: Seçilmiş

en: Christmas
tr-TR: Noel

en: Clear Smart Coupons Cache
tr-TR: Smart Coupons Önbelleğini Temizle

en: Click here to download a sample
tr-TR: Bir örnek indirmek için buraya tıklayın

en: Click to copy
tr-TR: Kopyalamak için tıklayın

en: Click to select coupon code.
tr-TR: Kupon kodunu seçmek için tıklayın.

en: Click to toggle
tr-TR: Değiştirmek için tıklayın

en: Click to visit store. This coupon will be applied automatically.
tr-TR: Mağazayı ziyaret etmek için tıklayın. Bu kupon otomatik olarak uygulanacaktır.

en: Code
tr-TR: Kod

en: Colors
tr-TR: Renkler

en: Combine emails
tr-TR: E-postaları birleştirin

en: Combined auto generated coupons email
tr-TR: Kombine otomatik oluşturulan kupon e-postası

en: Configure any denomination Gift Cards
tr-TR: Herhangi bir değerdeki Hediye Kartlarını yapılandırın

en: Configure discounted price Gift Cards
tr-TR: İndirimli fiyat Hediye Kartlarını yapılandırın

en: Configure fixed denomination Gift Cards
tr-TR: Sabit kupürlü Hediye Kartlarını yapılandırın

en: Copied!
tr-TR: Kopyalandı!

en: Copy
tr-TR: Anlaşıldı

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
tr-TR: Fatura bilgilerini kargo bilgilerine kopyalayın? Bu, halihazırda girilmiş tüm kargo bilgilerini kaldıracaktır.

en: Copy coupon code
tr-TR: Kupon kodunu kopyala

en: Copy coupon shareable link and apply via URL
tr-TR: Kupon paylaşılabilir bağlantısını kopyalayın ve URL üzerinden uygulayın

en: Copy the following link and share it to apply this coupon via URL.
tr-TR: Bu kuponu URL üzerinden uygulamak için aşağıdaki bağlantıyı kopyalayın ve paylaşın.

en: Copy this coupon code
tr-TR: Bu kupon kodunu kopyala

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
tr-TR: Erişim izni verilemedi - kullanıcının bu dosya için zaten izni olabilir veya fatura e-postası ayarlanmamış olabilir. Fatura e-postasının ayarlandığından ve siparişin kaydedildiğinden emin olun.

en: Could not locate WooCommerce
tr-TR: WooCommerce konumlandırılamadı

en: Coupon | Coupons
tr-TR[0]: Kupon

en: Coupon %s is valid for a new user only, hence removed.
tr-TR: Kupon %s yalnızca yeni bir kullanıcı için geçerlidir, bu nedenle kaldırılmıştır.

en: Coupon Amount
tr-TR: Kupon Tutarı

en: Coupon Category
tr-TR: Kupon Kategorisi

en: Coupon Code
tr-TR: Kupon Kodu

en: Coupon Code:
tr-TR: Kupon Kodu:

en: Coupon Data
tr-TR: Kupon Verileri

en: Coupon Description
tr-TR: Kupon Açıklaması

en: Coupon For
tr-TR: Kupon İçin

en: Coupon Import Error
tr-TR: Kupon İçe Aktarma Hatası

en: Coupon Is Visible Storewide
tr-TR: Kupon Mağaza Genelinde Görünür

en: Coupon Message
tr-TR: Kupon Mesajı

en: Coupon Received
tr-TR: Kupon Alındı

en: Coupon Title Prefix
tr-TR: Kupon Başlığı Öneki

en: Coupon Title Suffix
tr-TR: Kupon Başlığı Soneki

en: Coupon Validity
tr-TR: Kupon Geçerliliği

en: Coupon amount, email & message entered for gift card receiver
tr-TR: Hediye kartı alıcısı için girilen kupon tutarı, e-posta ve mesaj

en: Coupon bulk generation
tr-TR: Toplu kupon oluşturma

en: Coupon categories
tr-TR: Kupon kategorileri

en: Coupon code
tr-TR: Kupon kodu

en: Coupon code %1$s has been removed. It is valid only for %2$s: %3$s. You can change the payment method from the %4$s page.
tr-TR: Kupon kodu %1$s kaldırıldı. Yalnızca %2$s: %3$s için geçerlidir. Ödeme yöntemini %4$s sayfasından değiştirebilirsiniz.

en: Coupon code %1$s is valid only for %2$s: %3$s. You can change payment method from the %4$s page.
tr-TR: 1$s kupon kodu yalnızca %2$s için geçerlidir: %3$s. Ödeme yöntemini %4$s sayfasından değiştirebilirsiniz.

en: Coupon code generated for you
tr-TR: Sizin için oluşturulan kupon kodu

en: Coupon code passed via URL
tr-TR: URL üzerinden iletilen kupon kodu

en: Coupon creation failed, could not find original coupon: %d
tr-TR: Kupon oluşturma başarısız oldu, orijinal kupon bulunamadı: %d

en: Coupon creation failed, could not find original coupon: %s
tr-TR: Kupon oluşturma başarısız oldu, orijinal kupon bulunamadı: %s

en: Coupon delivery date and time is a required field.
tr-TR: Kupon teslim tarihi ve saati zorunlu bir alandır.

[ctx: Coupon description]
en: This is a dummy Smart Coupons coupon for email previews.
tr-TR: Bu, e-posta önizlemeleri için sahte bir Akıllı Kuponlar kuponudur.

en: Coupon emails
tr-TR: Kupon e-postaları

en: Coupon expiry time
tr-TR: Kupon geçerlilik süresi

[ctx: Coupon field description]
en: Select coupons that can be used in conjunction with this coupon.
tr-TR: Bu kuponla birlikte kullanılabilecek kuponları seçin.

[ctx: Coupon field description]
en: Select coupons that cannot be used in conjunction with this coupon.
tr-TR: Bu kuponla birlikte kullanılamayan kuponları seçin.

[ctx: Coupon field label]
en: Coupon(s) can be used with
tr-TR: Kupon(lar) ile kullanılabilir

[ctx: Coupon field label]
en: Coupon(s) can’t be used with
tr-TR: Kupon(lar) ile kullanılamaz

[ctx: Coupon field placeholder]
en: Search for a coupons…
tr-TR: Kupon arayın...

en: Coupon import
tr-TR: Kupon içe aktarma

en: Coupon is not valid for the
tr-TR: Kupon şu ürünler için geçerli değildir

en: Coupon passed in URL
tr-TR: URL'de geçirilen kupon

en: Coupon removed. There is no credit remaining in %s.
tr-TR: Kupon kaldırıldı. s'de hiç kredi kalmadı.

en: Coupon shareable link
tr-TR: Kupon paylaşılabilir bağlantı

en: Coupon usage limit has been reached.
tr-TR: Kupon kullanım limitine ulaşıldı.

en: Coupon value same as product's price?
tr-TR: Kupon değeri ürün fiyatı ile aynı mı?

en: Coupon will apply only if any of the selected payment methods are used during checkout.
tr-TR: Kupon yalnızca ödeme sırasında seçilen ödeme yöntemlerinden herhangi biri kullanıldığında geçerli olacaktır.

en: Coupon will apply only if any of the selected shipping methods are used during checkout.
tr-TR: Kupon yalnızca ödeme sırasında seçilen gönderim yöntemlerinden herhangi biri kullanıldığında geçerli olacaktır.

en: Coupons
tr-TR: Kuponlar

en: Create and gift Store Credit / Gift Cards
tr-TR: Mağaza Kredisi / Hediye Kartları oluşturun ve hediye edin

en: Currently, Smart Coupons is compatible with %s. But it is not compatible with any other multi-currency plugin or with WPML.
tr-TR: Şu anda, Smart Coupons %s ile uyumludur. Ancak başka herhangi bir çoklu para birimi eklentisi veya WPML ile uyumlu değildir.

en: Custom Style
tr-TR: Özel Stil

en: Custom colors
tr-TR: Özel renkler

en: Customer Email
tr-TR: Müşteri E-postası

en: Customers can apply store credit on a subscription during purchase of subscription. If the same store credit has sufficient balance, it'll keep applying it to renewals till the remainder in store credit is higher than renewal price. Customers will be able to apply store credit only during signup. They will not get an option to apply store credit in renewals. But if the store credit will not have sufficient balance to pay for the renewals, then the order will go into pending mode. Now when the customer will go to pay for this renewal order, they'll get an option to apply store credit again. To activate the subscription again, the customer will have to pay for the renewals. When the customer is paying for the renewals from their account, then in that process they can use the same store credit which didn't have the sufficient balance, again & pay for the remaining amount.
tr-TR: Müşteriler, abonelik satın alırken bir aboneliğe mağaza kredisi uygulayabilir. Aynı mağaza kredisinin yeterli bakiyesi varsa, mağaza kredisinde kalan miktar yenileme fiyatından daha yüksek olana kadar yenilemelere uygulamaya devam edecektir. Müşteriler mağaza kredisini yalnızca kayıt sırasında uygulayabilecektir. Yenilemelerde mağaza kredisi uygulama seçeneğine sahip olmayacaklar. Ancak mağaza kredisi yenilemeleri ödemek için yeterli bakiyeye sahip değilse, sipariş beklemede moduna geçecektir. Şimdi müşteri bu yenileme siparişi için ödeme yapmaya gittiğinde, tekrar mağaza kredisi uygulama seçeneği alacaktır. Aboneliği tekrar etkinleştirmek için müşterinin yenilemeler için ödeme yapması gerekecektir. Müşteri yenilemeler için hesabından ödeme yaparken, bu süreçte yeterli bakiyeye sahip olmayan aynı mağaza kredisini tekrar kullanabilir ve kalan tutarı ödeyebilir.

en: Customize Coupons
tr-TR: Kuponları Özelleştirin

en: Customize color scheme for coupons.
tr-TR: Kuponlar için renk şemasını özelleştirin.

en: Customize colors
tr-TR: Renkleri özelleştirin

en: Customize coupons
tr-TR: Kuponları özelleştirin

en: Cutout
tr-TR: Kesme

en: DIY Tour
tr-TR: Kendin Yap Turu

en: Days
tr-TR: Günler

en: Deal
tr-TR: Anlaşma

en: Deduct credit/gift before doing tax calculations
tr-TR: Vergi hesaplamalarını yapmadan önce kredi/hediyeyi düşme

en: Delete Gift / Credit, when credit is used up
tr-TR: Kredi kullanıldığında Hediye / Krediyi Sil

en: Delete the %1$s when entire credit amount is used up %2$s
tr-TR: Tüm kredi miktarı %2$s kullanıldığında %1$s silinir

en: Deliver
tr-TR: Teslim Et

en: Deliver coupon
tr-TR: Kupon teslim edin

en: Description
tr-TR: Açıklama

en: Description:
tr-TR: Açıklama:

en: Disable Email Restriction
tr-TR: E-posta Kısıtlamasını Devre Dışı Bırak

en: Disable email restriction?
tr-TR: E-posta kısıtlamasını devre dışı bırakın?

en: Disabling this, no coupons will be auto-applied - even if any coupon has "Auto apply?" enabled.
tr-TR: Bu devre dışı bırakıldığında, herhangi bir kuponda "Otomatik uygulansın mı?" seçeneği etkinleştirilmiş olsa bile hiçbir kupon otomatik olarak uygulanmaz.

en: Discount
tr-TR: İndirim

en: Discount Coupons
tr-TR: İndirim Kuponları

en: Discount Type
tr-TR: İndirim Türü

en: Discount:
tr-TR: İndirim:

en: Discover how to set up and offer gift cards in your store
tr-TR: Mağazanızda hediye kartlarını nasıl ayarlayacağınızı ve sunacağınızı keşfedin

en: Display Coupons
tr-TR: Kuponları Göster

en: Display a message to user
tr-TR: Kullanıcıya bir mesaj gösterme

en: Display coupon description along with coupon code (on site as well as in emails) %s
tr-TR: Kupon açıklamasını kupon koduyla birlikte göster (sitede ve e-postalarda) %s

en: Display coupons
tr-TR: Kuponları göster

en: Display prices during cart and checkout
tr-TR: Sepet ve ödeme sırasında fiyatları gösterme

en: Display prices in the shop
tr-TR: Dükkanda fiyatları sergileyin

en: Display tax totals
tr-TR: Vergi toplamlarını görüntüleme

en: Displaying coupons
tr-TR: Kuponların görüntülenmesi

en: Do not restrict auto-generated coupons to buyer / receiver email, anyone with the coupon code can use it.
tr-TR: Otomatik oluşturulan kuponları alıcı / alıcı e-postasıyla kısıtlamayın, kupon koduna sahip olan herkes kullanabilir.

en: Do not want to tie store credit to be used by only one customer? / Can a customer send a gift certificate to themselves to pass on to someone else?
tr-TR: Mağaza kredisini yalnızca bir müşteri tarafından kullanılmak üzere bağlamak istemiyor musunuz? / Bir müşteri başkasına iletmek üzere kendisine hediye çeki gönderebilir mi?

en: Docs
tr-TR: Dokümanlar

en: Does Smart Coupons allow printing of coupon as Gift Card?
tr-TR: Smart Coupons kuponun Hediye Kartı olarak basılmasına izin veriyor mu?

en: Don&#39;t Miss Out.
tr-TR: Kaçırmayın.

en: Download a sample.csv to confirm
tr-TR: Onaylamak için bir sample.csv indirin

en: Duplicate
tr-TR: Yinelenen

en: Edit coupon category
tr-TR: Kupon kategorisini düzenle

en: Edit the main coupon which is entered in "Coupons" field of the product edit page, then go to "Usage Restrictions" > "Disable Email Restriction" and disable this setting and save the coupon.
tr-TR: Ürün düzenleme sayfasındaki "Kuponlar" alanına girilen ana kuponu düzenleyin, ardından "Kullanım Kısıtlamaları" &gt; "E-posta Kısıtlamasını Devre Dışı Bırak" seçeneğine gidin ve bu ayarı devre dışı bırakıp kuponu kaydedin.

en: Email address
tr-TR: E-posta adresi

en: Email auto generated coupon to recipients. One email per coupon.
tr-TR: Otomatik oluşturulan kuponu alıcılara e-posta ile gönderin. Kupon başına bir e-posta.

en: Email auto generated coupons to recipients
tr-TR: Otomatik oluşturulan kuponları alıcılara e-posta ile gönderin

en: Email coupon
tr-TR: E-posta kuponu

en: Email coupon to recipients
tr-TR: Alıcılara e-posta kuponu

en: Email heading
tr-TR: E-posta başlığı

en: Email set in session successfully.
tr-TR: Oturumda e-posta başarıyla ayarlandı.

en: Email to
tr-TR: E-posta ile

en: Email to recipients
tr-TR: Alıcılara e-posta

en: Email type
tr-TR: E-posta türü

en: Emerald Blaze
tr-TR: Zümrüt Alevi

en: Emerald Contrast
tr-TR: Zümrüt Kontrast

en: Enable
tr-TR: Etkinleştir

en: Enable feature to allow printing of coupons
tr-TR: Kuponların yazdırılmasına izin vermek için özelliği etkinleştirin

en: Enable store notice for the coupon
tr-TR: Kupon için mağaza bildirimini etkinleştirin

en: Enable taxes
tr-TR: Vergileri etkinleştirin

en: Enable the use of coupon codes
tr-TR: Kupon kodlarının kullanımını etkinleştirin

en: Enable this email notification
tr-TR: Bu e-posta bildirimini etkinleştirin

en: Enable this to allow buyers to select date & time for delivering the coupon.
tr-TR: Alıcıların kuponu teslim etmek için tarih ve saat seçmesine izin vermek için bunu etkinleştirin.

en: Enable this to send coupon to recipient's email addresses, provided in imported file.
tr-TR: Kuponu, içe aktarılan dosyada sağlanan alıcının e-posta adreslerine göndermek için bunu etkinleştirin.

en: Enable/Disable
tr-TR: Etkinleştir/Devre Dışı Bırak

en: Ending Soon!
tr-TR: Yakında bitiyor!

en: Endpoint for the My Account &rarr; Coupons page
tr-TR: Hesabım &rarr; Kuponlar sayfası için uç nokta

en: Enter a name for the new attribute term:
tr-TR: Yeni öznitelik terimi için bir ad girin:

en: Enter a numeric value.
tr-TR: Sayısal bir değer girin.

en: Enter location on the server
tr-TR: Sunucu üzerindeki konumu girin

en: Enter more than one character to search.
tr-TR: Arama yapmak için birden fazla karakter girin.

en: Enter recipient e-mail address
tr-TR: Alıcı e-posta adresini girin

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
tr-TR: Bazı metinleri veya değerleri boru (|) ile ayırarak bazı öznitelikleri girin.

en: Enter the email addresses of the recipients separated by comma under %1$1s. Make sure to match the count of email addresses in %2$2s to %3$3s
tr-TR: Alıcıların e-posta adreslerini virgülle ayırarak %1$1s altına girin. 2$2s'deki e-posta adreslerinin sayısını %3$3s ile eşleştirdiğinizden emin olun

en: Error
tr-TR: Hata

[ctx: Error Please select a product.]
en: Please select a product.
tr-TR: Lütfen bir ürün seçin.

en: Error loading content.
tr-TR: İçerik yüklenirken hata oluştu.

[ctx: Error message]
en: Gift sending date & time input is empty or invalid.
tr-TR: Hediye gönderme tarih ve saat girişi boş veya geçersiz.

[ctx: Error message]
en: Gift sending date & time is invalid.
tr-TR: Hediye gönderme tarihi ve saati geçersiz.

[ctx: Error message]
en: Invalid order ID.
tr-TR: Geçersiz sipariş kimliği.

[ctx: Error message]
en: No applicable coupons found.
tr-TR: Geçerli kupon bulunamadı.

[ctx: Error message]
en: Order not found.
tr-TR: Sipariş bulunamadı.

[ctx: Error message for failed net total update]
en: Failed to update net total for Order ID: %s
tr-TR: Sipariş Kimliği: %s için net toplam güncellenemedi

[ctx: Error message for fixing order stats negative net value]
en: No order id's passed
tr-TR: Sipariş kimliği geçilmedi

[ctx: Error message for invalid coupon discount type]
en: Invalid coupon discount type
tr-TR: Geçersiz kupon indirim türü

[ctx: Error message for invalid nonce]
en: Invalid nonce
tr-TR: Geçersiz nonce

[ctx: Error message for invalid refund, discount, or coupon ID]
en: Invalid refund or discount amounts, or coupon ID is missing
tr-TR: Geçersiz iade veya indirim tutarları veya kupon kimliği eksik

[ctx: Error message for invalid saved card]
en: Invalid saved card selected.
tr-TR: Geçersiz kayıtlı kart seçildi.

[ctx: Error message for missing coupons]
en: No coupons found in the order. Order ID: %s
tr-TR: Siparişte kupon bulunamadı. Sipariş Kimliği: %s

[ctx: Error message for missing order]
en: Order not found. Order ID: %s
tr-TR: Sipariş bulunamadı. Sipariş Kimliği: %s

[ctx: Error message for nonce verification failure]
en: Nonce verification failed.
tr-TR: Nonce doğrulaması başarısız oldu.

[ctx: Error message for orders without Smart Coupon]
en: Smart Coupon not used. Order ID: %s
tr-TR: Akıllı Kupon kullanılmadı. Sipariş Kimliği: %s

[ctx: Error message for unauthorized access]
en: Unauthorized
tr-TR: Yetkisiz

[ctx: Error message when a product does not match coupon restrictions]
en: Selected product is not valid for this coupon.
tr-TR: Seçilen ürün bu kupon için geçerli değildir.

[ctx: Error message when cart or session is missing]
en: Cart or session not available.
tr-TR: Sepet veya oturum mevcut değil.

[ctx: Error message when coupon actions are missing]
en: Coupon action not found.
tr-TR: Kupon eylemi bulunamadı.

[ctx: Error message when coupon cannot be combined]
en: This coupon cannot be used together with one of the other coupons already applied.
tr-TR: Bu kupon, halihazırda uygulanmış diğer kuponlardan biriyle birlikte kullanılamaz.

[ctx: Error message when coupon cannot be found]
en: Coupon not found
tr-TR: Kupon bulunamadı

[ctx: Error message when line item data is invalid]
en: Line item data is missing or invalid
tr-TR: Satır kalemi verileri eksik veya geçersiz

[ctx: Error message when order ID is missing or invalid]
en: Order ID is missing or invalid
tr-TR: Sipariş kimliği eksik veya geçersiz

[ctx: Error message when order cannot be found]
en: Order not found
tr-TR: Sipariş bulunamadı

[ctx: Error message when payment method is missing in request]
en: Payment method not provided.
tr-TR: Ödeme yöntemi belirtilmemiştir.

[ctx: Error message when product addition fails]
en: Failed to add product to cart.
tr-TR: Ürün sepete eklenemedi.

[ctx: Error message when product is already in cart]
en: "%s" is already in your cart.
tr-TR: "%s" zaten sepetinizde.

[ctx: Error message when product or coupon is missing]
en: Invalid product or coupon.
tr-TR: Geçersiz ürün veya kupon.

[ctx: Error message when security token is invalid]
en: Invalid security token
tr-TR: Geçersiz güvenlik belirteci

[ctx: Error message when the product does not exist]
en: Product not found.
tr-TR: Ürün bulunamadı.

[ctx: Error message when the provided coupon is invalid]
en: Coupon not found.
tr-TR: Kupon bulunamadı.

[ctx: Error processing request]
en: Error processing request.
tr-TR: İstek işlenirken hata oluştu.

en: Error updating checkout:
tr-TR: Ödeme güncellenirken hata oluştu:

en: Error: %s Receiver&#146;s E-mail address is invalid.
tr-TR: Hata: %s Alıcıların E-posta adresi geçersiz.

en: Error: Gift Card Receiver&#146;s E-mail address is invalid.
tr-TR: Hata oluştu: Hediye Kartı Alıcılarının E-posta adresi geçersiz.

en: Every 5 Seconds
tr-TR: Her 5 Saniyede Bir

en: Exclude
tr-TR: Hariç tut

en: Exclude Attributes
tr-TR: Öznitelikleri Hariç Tut

en: Exclude Product categories
tr-TR: Ürün kategorilerini hariç tut

en: Exclude Sale Items
tr-TR: İndirimli Ürünler Hariç

en: Exclude User Role
tr-TR: Kullanıcı Rolünü Hariç Tut

en: Exclude product IDs
tr-TR: Ürün kimliklerini hariç tut

en: Exclude user roles
tr-TR: Kullanıcı rollerini hariç tut

en: Excluded emails
tr-TR: Hariç tutulan e-postalar

en: Expire
tr-TR: Son kullanma tarihi

en: Expires on:
tr-TR: Son kullanma tarihi:

en: Expiry Date
tr-TR: Son Kullanma Tarihi

en: Expiry date
tr-TR: Son kullanma tarihi

[ctx: Expiry reminder background processing complete info message]
en: %s Expiry Reminder background processing complete. This message will automatically disappear but after few seconds upon refresh.
tr-TR: s Sona Erme Hatırlatıcısı arka plan işlemi tamamlandı. Bu mesaj otomatik olarak kaybolacak, ancak yenilendikten birkaç saniye sonra kaybolacaktır.

en: Expiry: %s
tr-TR: Son kullanma tarihi: %s

en: Export
tr-TR: İhracat

en: Export to CSV
tr-TR: CSV'ye Aktar

en: FAQ / Common Problems
tr-TR: SSS / Sık Karşılaşılan Sorunlar

en: FAQ's
tr-TR: SSS

en: Failed to create export file.
tr-TR: Dışa aktarma dosyası oluşturulamadı.

en: Failed to schedule email to "%1$s" for coupon "%2$s" received from order #%3$s.
tr-TR: 3$s siparişinden alınan "%2$s" kuponu için "%1$s" adresine e-posta planlanamadı.

en: Failed to schedule email to "%1$s" for coupon "%2$s".
tr-TR: "%2$s" kuponu için "%1$s" adresine e-posta planlanamadı.

en: Failed to update coupon receiver details in session.
tr-TR: Oturumda kupon alıcısı ayrıntıları güncellenemedi.

en: Failed to update store credit refund details.
tr-TR: Mağaza kredisi iade bilgileri güncellenemedi.

en: Featured
tr-TR: Öne Çıkanlar

en: Festive
tr-TR: Şenlikli

en: Fetch error:
tr-TR: Getirme hatası:

en: File format seems OK
tr-TR: Dosya biçimi iyi görünüyor

en: File not found %s
tr-TR: Dosya bulunamadı %s

en: File not found. Make sure the file has required permission to read and/or the file is accessible:
tr-TR: Dosya bulunamadı. Dosyanın gerekli okuma iznine sahip olduğundan ve/veya dosyanın erişilebilir olduğundan emin olun:

en: File uploaded OK
tr-TR: Dosya yüklendi Tamam

en: Filter by category
tr-TR: Kategoriye göre filtrele

en: Find coupons restricted to %s
tr-TR: s ile sınırlandırılmış kuponları bul

en: Flat
tr-TR: Düz

en: Flat %s discount on everything today.
tr-TR: Bugün her şeyde düz %s indirim.

en: For more details you can refer to this article: %s
tr-TR: Daha fazla ayrıntı için bu makaleye başvurabilirsiniz: %s

en: For new customers?
tr-TR: Yeni müşteriler için mi?

en: For new user only?
tr-TR: Sadece yeni kullanıcılar için mi?

en: Free Shipping
tr-TR: Ücretsiz Kargo

en: Free Shipping coupon
tr-TR: Ücretsiz Kargo kuponu

en: Free shipping
tr-TR: Ücretsiz kargo

en: From version 4.11.0, you can add/link coupons to product variations as well. This feature is not available in a version lower than 4.11.0.
tr-TR: 4.11.0 sürümünden itibaren kuponları ürün varyasyonlarına da ekleyebilir/bağlayabilirsiniz. Bu özellik 4.11.0'dan daha düşük bir sürümde mevcut değildir.

[ctx: Frontend]
en: Deliver coupon
tr-TR: Kupon teslim edin

[ctx: Frontend]
en: Enter recipient e-mail address
tr-TR: Alıcı e-posta adresini girin

[ctx: Frontend]
en: Gift to someone else
tr-TR: Başka birine hediye

[ctx: Frontend]
en: Message for receiver
tr-TR: Alıcı için mesaj

[ctx: Frontend]
en: Receiver email address
tr-TR: Alıcı e-posta adresi

[ctx: Frontend]
en: Send coupons to...
tr-TR: Kuponları şu adrese gönderin...

[ctx: Frontend]
en: Send to different people
tr-TR: Farklı kişilere gönderin

[ctx: Frontend]
en: Send to me
tr-TR: Bana gönder.

[ctx: Frontend]
en: Send to one person
tr-TR: Bir kişiye gönder

[ctx: Frontend]
en: Write a message
tr-TR: Bir mesaj yazın

[ctx: Frontend]
en: Your order contains coupons. What would you like to do?
tr-TR: Siparişiniz kupon içeriyor. Ne yapmak istersiniz?

en: General
tr-TR: Genel

en: Generate coupon code
tr-TR: Kupon kodu oluştur

en: Generate coupons and
tr-TR: Kuponlar oluşturun ve

en: Generated %s amount
tr-TR: Üretilen %s tutarı

en: Generated Coupon Data
tr-TR: Oluşturulan Kupon Verileri

en: Generated coupons
tr-TR: Oluşturulan kuponlar

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
en: Coupons are not generated for this order. You can regenerate it from %1$s. Select an appropriate action from the %2$s dropdown menu and hit the %3$s button next to it.
tr-TR: Bu sipariş için kupon oluşturulmadı. Bunu %1$s'den yeniden oluşturabilirsiniz. 2$s açılır menüsünden uygun bir eylem seçin ve yanındaki %3$s düğmesine basın.

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
en: Order actions
tr-TR: Sipariş işlemleri

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
en: Select %s to only regenerate coupons. No email will be sent for this.
tr-TR: Yalnızca kuponları yeniden oluşturmak için %s'yi seçin. Bunun için e-posta gönderilmeyecektir.

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
en: Select %s to regenerate as well as resend coupons to the recipients via email.
tr-TR: Kuponları yeniden oluşturmak ve alıcılara e-posta yoluyla yeniden göndermek için %s'yi seçin.

[ctx: Generated coupons metabox - Order edit admin page]
en: arrow
tr-TR: ok

en: Get shareable link
tr-TR: Paylaşılabilir bağlantı alın

en: Getting 'Page Not Found Error' when accessing Coupons tab from My Account Page?
tr-TR: Hesabım Sayfasından Kuponlar sekmesine erişirken 'Sayfa Bulunamadı Hatası' alınıyor mu?

en: Gift Card
tr-TR: Hediye Kartı

en: Gift Card discount is inclusive of tax
tr-TR: Hediye Kartı indirimine vergi dahildir

en: Gift a product via coupon
tr-TR: Kuponla ürün hediye etme

en: Gift box
tr-TR: Hediye kutusu

en: Gift card
tr-TR: Hediye kartı

en: Gift cards
tr-TR: Hediye kartları

[ctx: Gift selection notice]
en: Choose your gift now with coupon %1$s! %2$s
tr-TR: 1$s kuponu ile hediyenizi şimdi seçin! %2$s

[ctx: Gift selection notice link]
en: Click here to select your eligible product.
tr-TR: Uygun ürününüzü seçmek için buraya tıklayın.

en: Gift to someone else
tr-TR: Başka birine hediye

en: Give alternate singular name to Store Credit / Gift Certificate. This label will only rename Store Credit / Gift Certificate used in the Smart Coupons plugin. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-rename-store-credit/" target="_blank"><small> [Read More] </small></a>
tr-TR: Mağaza Kredisi / Hediye Sertifikasına alternatif tekil ad verin. Bu etiket yalnızca Akıllı Kuponlar eklentisinde kullanılan Mağaza Kredisi / Hediye Sertifikasını yeniden adlandıracaktır. <a href="https://woocommerce.com/document/smart-coupons/how-to-rename-store-credit/" target="_blank"><small> [Daha Fazla Oku] </small></a>

en: Give away a discount or credit on signing up a subscription, give away recurring discount or credits, apply credit during sign up, automatic payment for renewals from credit (Note: When using PayPal Standard Gateway, store credit can be applied only during sign up. Automatic payment for renewals by credit will not work for PayPal Standard Gateway).
tr-TR: Bir aboneliğe kaydolurken indirim veya kredi verin, yinelenen indirim veya kredi verin, kayıt sırasında kredi uygulayın, krediden yenilemeler için otomatik ödeme yapın (Not: PayPal Standard Gateway kullanılırken, mağaza kredisi yalnızca kayıt sırasında uygulanabilir. Kredi ile yenilemeler için otomatik ödeme PayPal Standard Gateway için çalışmayacaktır).

en: Give bigger discounts without hurting your profits. Offer a percentage off coupon upto a particular value. Example -  Flat 50% off upto $100.
tr-TR: Kârınıza zarar vermeden daha büyük indirimler yapın. Belirli bir değere kadar yüzde indirim kuponu sunun. Örnek - 100$'a kadar %50 indirim.

en: Give discounts to customers for next purchase
tr-TR: Müşterilere bir sonraki satın alım için indirim verin

en: Give plural name for the above singular name.
tr-TR: Yukarıdaki tekil isim için çoğul isim veriniz.

en: Glad to have you onboard. We hope WooCommerce Smart Coupons adds to your desired success 🏆
tr-TR: Aramıza katıldığınıza sevindik. Umarız WooCommerce Akıllı Kuponlar istediğiniz başarıya katkıda bulunur 🏆

en: Go to Coupons dashboard %s
tr-TR: Kuponlar gösterge tablosu %s'ye git

en: Go to WordPress -> Settings -> Permalinks and click on Save Settings once.
tr-TR: WordPress -&gt; Ayarlar -&gt; Kalıcı Bağlantılar'a gidin ve Ayarları Kaydet'e bir kez tıklayın.

en: Gold
tr-TR: Altın

en: Great News!
tr-TR: Harika bir haber!

en: Have a feature request? Submit it %s.
tr-TR: Bir özellik isteğiniz mi var? Gönder %s.

en: Hi there! Upload a CSV file with coupons details to import them into your shop.
tr-TR: Merhabalar! Kuponları mağazanıza aktarmak için kupon ayrıntılarını içeren bir CSV dosyası yükleyin.

en: Hide this notice
tr-TR: Bu bildirimi gizle

en: Highest priced qualifying product in cart
tr-TR: Sepetteki en yüksek fiyatlı uygun ürün

en: How can I resend gift card coupon bought by customers?
tr-TR: Müşteriler tarafından satın alınan hediye kartı kuponunu nasıl yeniden gönderebilirim?

en: How does automatic payment by store credit work with Subscriptions?
tr-TR: Mağaza kredisi ile otomatik ödeme Aboneliklerle nasıl çalışır?

en: How many coupons (at max) should be shown on cart, checkout & my account page? If set to 0 (zero) then coupons will not be displayed at all on the website.
tr-TR: Sepet, ödeme ve hesabım sayfasında kaç kupon (en fazla) gösterilmelidir? 0 (sıfır) olarak ayarlanırsa, kuponlar web sitesinde hiç gösterilmeyecektir.

en: How to Apply Single or Multiple Coupons on Click of a Link
tr-TR: Bir Bağlantıya Tıklandığında Tek veya Birden Fazla Kupon Nasıl Uygulanır?

en: How to Configure BOGO
tr-TR: BOGO Nasıl Yapılandırılır

en: How to Print Coupons
tr-TR: Kuponlar Nasıl Yazdırılır

en: How to change texts of the emails sent from Smart Coupons?
tr-TR: Smart Coupons'dan gönderilen e-postaların metinleri nasıl değiştirilir?

en: How to override email template
tr-TR: E-posta şablonu nasıl geçersiz kılınır

en: How to translate texts from Smart Coupons?
tr-TR: Akıllı Kuponlardaki metinler nasıl çevrilir?

en: How to use Smart Coupons the best way
tr-TR: Akıllı Kuponlar en iyi şekilde nasıl kullanılır?

en: Hurry. Going fast! On the entire range of products.
tr-TR: Acele edin. Hızlı gidiyor! Tüm ürün yelpazesinde.

en: I'm using WPML & WPML provides support for multi-currency, but Smart Coupons only changes currency symbol & the price value remains same. Can Smart Coupons change the currency symbol and the price value associated with it?
tr-TR: WPML kullanıyorum ve WPML çoklu para birimi desteği sağlıyor, ancak Smart Coupons yalnızca para birimi sembolünü değiştiriyor ve fiyat değeri aynı kalıyor. Smart Coupons para birimi sembolünü ve onunla ilişkili fiyat değerini değiştirebilir mi?

en: ID: %d
tr-TR: Kimlik: %d

en: If enabled, existing coupons that match by coupon code will be updated. Coupons that do not exist will be skipped.
tr-TR: Etkinleştirilirse, kupon koduna göre eşleşen mevcut kuponlar güncellenir. Mevcut olmayan kuponlar atlanacaktır.

en: If you are a visitor: We access your billing email address entered during purchase
tr-TR: Eğer bir ziyaretçiyseniz: Satın alma sırasında girilen fatura e-posta adresinize erişiyoruz

en: If you are facing any issues, please %s from your WooCommerce account.
tr-TR: Herhangi bir sorunla karşılaşıyorsanız, lütfen WooCommerce hesabınızdan %s.

en: If you are logged in: We access your billing email address saved in your account & billing email address entered during purchase
tr-TR: Eğer giriş yaptıysanız: Hesabınızda kayıtlı fatura e-posta adresinize ve satın alma sırasında girilen fatura e-posta adresinize erişiriz

en: If you want to import coupon through file, the file should be like
tr-TR: Kuponu dosya aracılığıyla içe aktarmak istiyorsanız, dosya şu şekilde olmalıdır

en: If you want to restrict the coupon to certain locations, enter allowed locations here. Country and state names will be auto-completed. Enter city names by typing them fully. Partial names are fine too.
tr-TR: Kuponu belirli konumlarla kısıtlamak istiyorsanız, izin verilen konumları buraya girin. Ülke ve eyalet adları otomatik olarak tamamlanacaktır. Şehir adlarını tam olarak yazarak girin. Kısmi isimler de uygundur.

en: If your store is using %s and your customer has purchased a subscription using a Store Credit. If that store credit has balance left in it, store will automatically use it for renewing that subscription.
tr-TR: Mağazanız %s kullanıyorsa ve müşteriniz Mağaza Kredisi kullanarak bir abonelik satın aldıysa. Bu mağaza kredisinin içinde bakiye kaldıysa mağaza, bu aboneliği yenilemek için otomatik olarak kullanacaktır.

en: Import
tr-TR: İthalat

en: Import <strong>coupons</strong> to your store via a csv file.
tr-TR: <strong>Kuponları</strong> bir csv dosyası aracılığıyla mağazanıza aktarın.

en: Import Coupons
tr-TR: İthalat Kuponları

en: Import and export unique coupons in bulk via CSV. Share coupon codes to deal sites or email them to your customers.
tr-TR: CSV aracılığıyla benzersiz kuponları toplu olarak içe ve dışa aktarın. Kupon kodlarını fırsat sitelerinde paylaşın veya müşterilerinize e-posta ile gönderin.

en: Import complete - imported
tr-TR: İçe aktarma tamamlandı - içe aktarıldı

en: Import-Export
tr-TR: İthalat-İhracat

en: Important
tr-TR: Önemli

en: Important setting
tr-TR: Önemli ayar

en: Include
tr-TR: Dahil etmek

en: Include coupon details on product's page, for products that issue coupons %s
tr-TR: Kupon veren ürünler için kupon ayrıntılarını ürünün sayfasına ekleyin %s

en: Include coupons received from other people on My Account > Coupons page %s
tr-TR: Başkalarından alınan kuponları Hesabım &gt; Kuponlar sayfasına dahil et %s

en: Include in email?
tr-TR: E-postaya dahil etmek mi?

en: Include tax in the amount of the generated %s
tr-TR: Üretilen %s miktarına vergiyi dahil edin

en: Include tax in the amount of the generated gift card
tr-TR: Oluşturulan hediye kartı tutarına vergiyi dahil edin

en: Incorrect format for expiry date of coupon "%1$s". Entered date is %2$s. Expected date format: YYYY-MM-DD
tr-TR: "%1$s" kuponunun son kullanma tarihi için hatalı biçim. Girilen tarih %2$s'dir. Beklenen tarih biçimi: YYYY-MA-DD

en: Individual USe
tr-TR: Bireysel Kullanım

en: Insane deal
tr-TR: Çılgın anlaşma

en: Insert Shortcode
tr-TR: Kısa Kod Ekle

en: Invalid %s refund amount
tr-TR: Geçersiz %s iade tutarı

en: Invalid / Used Coupons
tr-TR: Geçersiz / Kullanılmış Kuponlar

en: Invalid CSV file. Make sure your CSV file contains all columns, header row, and data in correct format.
tr-TR: Geçersiz CSV dosyası. CSV dosyanızın tüm sütunları, başlık satırını ve verileri doğru biçimde içerdiğinden emin olun.

en: Invalid amount.
tr-TR: Geçersiz tutar.

en: Invalid email address.
tr-TR: Geçersiz e-posta adresi.

en: Invalid email format.
tr-TR: Geçersiz e-posta biçimi.

en: Is Email Coupon Message
tr-TR: E-posta Kupon Mesajı mı

en: Is Pick Price of Product
tr-TR: Ürün Seçim Fiyatı mı

en: Is Smart Coupons WPML compatible?
tr-TR: Smart Coupons WPML uyumlu mu?

en: Is Smart Coupons compatible with WooCommerce Subscriptions?
tr-TR: Akıllı Kuponlar WooCommerce Abonelikleri ile uyumlu mu?

en: Is it possible to have a coupon for each variation of the variable product?
tr-TR: Değişken ürünün her varyasyonu için bir kupon olması mümkün mü?

en: Is it possible to partially pay for a subscription with store credit and the remainder by another method?
tr-TR: Bir abonelik için ödemenin bir kısmını mağaza kredisi ile, kalanını ise başka bir yöntemle yapmak mümkün mü?

en: Is that a city name or partial name or ZIP code, you want to match? If so, press \"Enter\" to save it as:
tr-TR: Eşleştirmek istediğiniz bir şehir adı veya kısmi ad ya da posta kodu mu? Eğer öyleyse, kaydetmek için "Enter" tuşuna basın:

en: Is there any reference file for creating an import file for coupons?
tr-TR: Kuponlar için bir içe aktarma dosyası oluşturmak için herhangi bir referans dosyası var mı?

en: It seems PHP extension "fileinfo" is either not installed, not configured or it's not accessible.
tr-TR: Görünüşe göre PHP uzantısı "fileinfo" yüklü değil, yapılandırılmamış ya da erişilebilir değil.

en: Know Smart Coupons
tr-TR: Akıllı Kuponları Tanıyın

en: Labels
tr-TR: Etiketler

en: Later
tr-TR: Daha sonra

en: Learn how to configure the sale of store credit in any amount
tr-TR: İstediğiniz miktarda mağaza kredisi satışını nasıl yapılandıracağınızı öğrenin

en: Learn how to create a Buy One, Get One (BOGO) offer to boost sales and attract customers
tr-TR: Satışları artırmak ve müşteri çekmek için Bir Al, Bir Kazan (BOGO) teklifinin nasıl oluşturulacağını öğrenin

en: Learn how to offer Gift Card worth $100 for just $90
tr-TR: Sadece 90 $ karşılığında 100 $ değerinde Hediye Kartı sunmayı öğrenin

en: Less details
tr-TR: Daha az ayrıntı

en: Let customers purchase gift cards from you or you issue store credit that your users can redeem on the current or next purchase. See how: %1$s or %2$s
tr-TR: Müşterilerin sizden hediye kartları satın almasına izin verin veya kullanıcılarınızın mevcut veya bir sonraki satın alma işleminde kullanabilecekleri mağaza kredisi verin. Nasıl olduğunu görün: 1$s veya %2$s

en: Liked WooCommerce Smart Coupons? Leave us a %s. A huge thank you from WooCommerce & StoreApps in advance!
tr-TR: WooCommerce Akıllı Kuponları Beğendiniz mi? Bize bir %s bırakın. WooCommerce &amp; StoreApps'ten şimdiden kocaman bir teşekkür!

en: Limit Usage to X Items
tr-TR: Kullanımı X Öğeyle Sınırla

en: Limited Time Offer!
tr-TR: Sınırlı Süreli Teklif!

[ctx: Link text for contacting support]
en: contact our support team
tr-TR: destek eki̇bi̇mi̇zle i̇leti̇şi̇me geçi̇n

[ctx: Link text to view scheduled actions in admin]
en: View scheduled action
tr-TR: Planlanmış eylemi görüntüle

en: List of coupons & their details which you have received from the store. Click on the coupon to see the details.
tr-TR: Mağazadan aldığınız kuponların ve detaylarının listesi. Ayrıntıları görmek için kuponun üzerine tıklayın.

en: List of coupons which are valid & available for use. Click on the coupon to use it. The coupon discount will be visible only when at least one product is present in the cart.
tr-TR: Geçerli ve kullanılabilir kuponların listesi. Kullanmak için kuponun üzerine tıklayın. Kupon indirimi yalnızca sepette en az bir ürün bulunduğunda görünür olacaktır.

en: List of coupons which can not be used. The reason can be based on its usage restrictions, usage limits, expiry date.
tr-TR: Kullanılamayan kuponların listesi. Nedeni, kullanım kısıtlamalarına, kullanım sınırlarına, son kullanma tarihine dayanabilir.

en: List of excluded billing emails to check against when an order is placed. Separate email addresses with commas. You can also use an asterisk (*) to match parts of an email. For example "*@gmail.com" would match all gmail addresses.
tr-TR: Bir sipariş verildiğinde kontrol edilecek hariç tutulan fatura e-postalarının listesi. E-posta adreslerini virgülle ayırın. Bir e-postanın bölümlerini eşleştirmek için yıldız işareti (*) de kullanabilirsiniz. Örneğin "*@gmail.com" tüm gmail adresleriyle eşleşir.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
tr-TR: Müşterinin fatura bilgileri yüklensin mi? Bu, halihazırda girilmiş tüm fatura bilgilerini kaldıracaktır.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
tr-TR: Müşterinin kargo bilgilerini yükle? Bu, halihazırda girilmiş olan tüm kargo bilgilerini kaldıracaktır.

en: Locations lookup in
tr-TR: Konumlar içinde arama

en: Loco Translate
tr-TR: Loco Çeviri

[ctx: Logger for stopped batch process due to health status]
en: Batch stopped due to health status in task: %s
tr-TR: Görevdeki sağlık durumu nedeniyle toplu iş durduruldu: %s

en: Majorelle Blue
tr-TR: Majorelle Mavisi

en: Make a duplicate from this coupon
tr-TR: Bu kupondan bir kopya yapın

en: Make customer's coupon usage, easy & simple
tr-TR: Müşterinin kupon kullanımını kolay ve basit hale getirin

en: Make sure use of coupon is enabled in your store. You can find this setting
tr-TR: Mağazanızda kupon kullanımının etkinleştirildiğinden emin olun. Bu ayarı bulabilirsiniz

en: Make sure you are using the
tr-TR: Kullandığınızdan emin olun

en: Manage Coupon Reminder Emails
tr-TR: Kupon Hatırlatma E-postalarını Yönetme

en: Manage coupon categories
tr-TR: Kupon kategorilerini yönetme

en: Marketing
tr-TR: Pazarlama

en: Match for location in
tr-TR: Konum için eşleşme

en: Max discount
tr-TR: Maksimum indirim

en: Max discount (%s)
tr-TR: Maksimum indirim (%s)

en: Maximum Spend
tr-TR: Maksimum Harcama

en: Maximum file size
tr-TR: Maksimum dosya boyutu

en: Maximum quantity
tr-TR: Maksimum miktar

en: Menu Order
tr-TR: Menü Siparişi

en: Message
tr-TR: Mesaj

[ctx: Message displayed when the database update process fails]
en: %1$s database update failed. This may be due to server issues or configuration problems. Please click the "Restart Update" button to try again. If the issue persists, %2$s for assistance.
tr-TR: 1$s veritabanı güncellemesi başarısız oldu. Bunun nedeni sunucu sorunları veya yapılandırma sorunları olabilir. Tekrar denemek için lütfen "Güncellemeyi Yeniden Başlat" düğmesine tıklayın. Sorun devam ederse, yardım için %2$s.

[ctx: Message for the combo coupons feature admin notice]
en: Now control which coupons can or can’t be used together. With Combo Coupons, create smarter discount rules to stack or restrict coupon usage based on your strategy — right from the coupon settings.
tr-TR: Artık hangi kuponların birlikte kullanılıp kullanılamayacağını kontrol edin. Combo Kuponlar ile, doğrudan kupon ayarlarından stratejinize göre kupon kullanımını üst üste koymak veya kısıtlamak için daha akıllı indirim kuralları oluşturun.

[ctx: Message for the new feature admin notice, introducing the coupon expiry reminder]
en: %s is excited to introduce the new Coupon Expiry Reminders! Now, you can automatically send reminder emails to your customers before their coupons expire. Ensure they never miss out on a discount by setting up reminders in the Smart Coupons - Expiry Reminder section.
tr-TR: s yeni Kupon Sona Erme Hatırlatıcılarını tanıtmaktan heyecan duyuyor! Artık müşterilerinize kuponlarının süresi dolmadan önce otomatik olarak hatırlatma e-postaları gönderebilirsiniz. Akıllı Kuponlar - Son Kullanma Hatırlatıcısı bölümünde hatırlatıcılar ayarlayarak bir indirimi asla kaçırmadıklarından emin olun.

[ctx: Message shown when there are no available coupons for the customer]
en: Sorry, No coupons available for you.
tr-TR: Üzgünüz, sizin için kupon yok.

en: Message:
tr-TR: Mesaj:

en: Minimum Spend
tr-TR: Minimum Harcama

en: Minimum quantity
tr-TR: Minimum miktar

en: Mint Ember
tr-TR: Nane Koru

en: Missing meta for discount type "%s" set successfully!
tr-TR: İndirim türü "%s" için eksik meta başarıyla ayarlandı!

en: Months
tr-TR: Aylar

en: More details
tr-TR: Daha fazla detay

en: My Account page
tr-TR: Hesabım sayfası

en: Name
tr-TR: İsim

en: Need a lot of coupons? You can easily do that with Smart Coupons.
tr-TR: Çok sayıda kupona mı ihtiyacınız var? Smart Coupons ile bunu kolayca yapabilirsiniz.

en: Network error:
tr-TR: Ağ hatası:

en: Never expires
tr-TR: Asla sona ermez

en: Never show again
tr-TR: Bir daha asla gösterme

en: New coupon category name
tr-TR: Yeni kupon kategori adı

en: New feature
tr-TR: Yeni özellik

en: No coupon categories found
tr-TR: Kupon kategorisi bulunamadı

en: No coupon code found.
tr-TR: Kupon kodu bulunamadı.

[ctx: No coupon ids error message]
en: No coupon ids passed.
tr-TR: Kupon kimliği geçmedi.

en: No coupon to duplicate has been supplied!
tr-TR: Çoğaltmak için kupon verilmemiştir!

en: No customer selected
tr-TR: Müşteri seçilmedi

en: No email provided.
tr-TR: E-posta gönderilmedi.

en: No maximum
tr-TR: Maksimum yok

en: No minimum
tr-TR: Minimum yok

en: No payment methods
tr-TR: Ödeme yöntemi yok

en: No product attributes
tr-TR: Ürün özelliği yok

en: No restrictions
tr-TR: Kısıtlama yok

en: No search term specified.
tr-TR: Arama terimi belirtilmemiş.

en: No shipping methods
tr-TR: Nakliye yöntemi yok

en: No user roles
tr-TR: Kullanıcı rolü yok

en: No, this is possible only in those cases where subscription amount is more than store credit's balance. If store credit's balance is more than subscription's total then your bank account or credit card will not be charged.
tr-TR: Hayır, bu yalnızca abonelik tutarının mağaza kredisi bakiyesinden fazla olduğu durumlarda mümkündür. Mağaza kredisinin bakiyesi abonelik toplamından fazlaysa, banka hesabınızdan veya kredi kartınızdan ücret alınmayacaktır.

en: No. Coupon code should not have any spaces in the name, Eg, Coupon code should be “gift-certificate” & not “gift certificate”.
tr-TR: Hayır. Kupon kodunun adında boşluk olmamalıdır, Örneğin, Kupon kodu "hediye sertifikası" değil "hediye-sertifikası" olmalıdır.

en: Nonce verification failed for action "wc_sc_refund_store_credit".
tr-TR: "wc_sc_refund_store_credit" eylemi için nonce doğrulaması başarısız oldu.

en: Nonce verification failed.
tr-TR: Nonce doğrulaması başarısız oldu.

en: Not valid for %s
tr-TR: s için geçerli değil

en: Not valid for category %s | Not valid for categories %s
tr-TR[0]: s kategorisi için geçerli değil

en: Not valid for sale items
tr-TR: İndirimli ürünler için geçerli değildir

en: Not yet, but this is being worked on. You will find this in later versions.
tr-TR: Henüz değil, ancak bunun üzerinde çalışılıyor. Bunu daha sonraki sürümlerde bulacaksınız.

en: Note: If any coupon from the CSV file already exists in the store, it will not update the existing coupon, instead a new coupon will be imported & the previous coupon with the same code will become inactive.
tr-TR: Not: CSV dosyasındaki herhangi bir kupon mağazada zaten mevcutsa, mevcut kupon güncellenmez, bunun yerine yeni bir kupon içe aktarılır ve aynı koda sahip önceki kupon pasif hale gelir.

en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
tr-TR: Not: Kurulumunuzda WP CRON devre dışı bırakılmıştır, bu da bu güncellemenin tamamlanmasını engelleyebilir.

[ctx: Notice when coupon code is empty]
en: Please enter a valid coupon code.
tr-TR: Lütfen geçerli bir kupon kodu girin.

en: Notification
tr-TR: Bildirim

en: Now
tr-TR: Şimdi

en: Number of characters in auto-generated coupon code
tr-TR: Otomatik oluşturulan kupon kodundaki karakter sayısı

en: Number of characters in auto-generated coupon code will be restricted to this number excluding prefix and/or suffix. The default length will be 13. It is recommended to keep this number between 10 to 15 to avoid coupon code duplication.
tr-TR: Otomatik oluşturulan kupon kodundaki karakter sayısı, ön ek ve/veya son ek hariç bu sayı ile sınırlandırılacaktır. Varsayılan uzunluk 13 olacaktır. Kupon kodunun tekrarlanmasını önlemek için bu sayının 10 ila 15 arasında tutulması önerilir.

en: Number of coupons to generate
tr-TR: Üretilecek kupon sayısı

en: Number of coupons to show
tr-TR: Gösterilecek kupon sayısı

en: OR
tr-TR: VEYA

en: Ocean
tr-TR: Okyanus

en: On Cart/Checkout pages
tr-TR: Sepet/Çıkış sayfalarında

en: Only CSV files are supported. The uploaded file type is:
tr-TR: Yalnızca CSV dosyaları desteklenir. Yüklenen dosya türü:

en: Open in a new tab
tr-TR: Yeni sekmede aç

en: Optional coupon code format
tr-TR: İsteğe bağlı kupon kodu biçimi

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupon details manually sent.
tr-TR: Kupon detayları manuel olarak gönderildi.

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupons manually regenerated & sent.
tr-TR: Kuponlar manuel olarak yeniden oluşturulur ve gönderilir.

[ctx: Order edit admin page]
en: Coupons manually regenerated.
tr-TR: Kuponlar manuel olarak yeniden oluşturulur.

[ctx: Order edit admin page]
en: Regenerate & resend coupon emails
tr-TR: Kupon e-postalarını yeniden oluşturun ve yeniden gönderin

[ctx: Order edit admin page]
en: Regenerate coupons
tr-TR: Regenerate kuponları

[ctx: Order edit admin page]
en: Resend coupon emails
tr-TR: Kupon e-postalarını yeniden gönderme

en: Order paid by %s
tr-TR: Sipariş %s tarafından ödendi

en: Order paid by store credit.
tr-TR: Mağaza kredisi ile ödenen sipariş.

en: Original amount
tr-TR: Orijinal tutar

en: PHP extension %s is missing or not accessible. It is required for secure coupon imports.
tr-TR: PHP uzantısı %s eksik veya erişilebilir değil. Güvenli kupon içe aktarımları için gereklidir.

[ctx: Page title]
en: Smart Coupons Terms
tr-TR: Akıllı Kupon Koşulları

en: Parent coupon category
tr-TR: Ana kupon kategorisi

en: Parent coupon category:
tr-TR: Ana kupon kategorisi:

en: Payment methods
tr-TR: Ödeme yöntemleri

en: Pick a delivery date & time
tr-TR: Bir teslimat tarihi ve saati seçin

en: Pick any item today for %s off.
tr-TR: Bugün %s indirim için herhangi bir ürün seçin.

en: Please consider
tr-TR: Lütfen dikkate alın

en: Please enter a valid value for Number of Coupons to Generate
tr-TR: Lütfen Oluşturulacak Kupon Sayısı için geçerli bir değer girin

en: Please enter in a value less than the regular price.
tr-TR: Lütfen normal fiyattan daha düşük bir değer girin.

en: Please enter in country code with two capital letters.
tr-TR: Lütfen ülke kodunu iki büyük harfle girin.

en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
tr-TR: Lütfen binlik ayırıcılar olmadan ondalık (%s) biçiminde girin.

en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
tr-TR: Lütfen binlik ayırıcılar ve para birimi sembolleri olmadan parasal ondalık (%s) biçiminde girin.

en: Please select at least one coupon to print.
tr-TR: Lütfen yazdırmak için en az bir kupon seçin.

en: Please select some categories
tr-TR: Lütfen bazı kategoriler seçin

en: Please select some categories in "Product categories" restrictions above...
tr-TR: Lütfen yukarıdaki "Ürün kategorileri" kısıtlamalarından bazı kategorileri seçin...

en: Please select some items.
tr-TR: Lütfen bazı öğeleri seçin.

en: Please select some products
tr-TR: Lütfen bazı ürünleri seçin

en: Please select some products in "Products" restrictions above...
tr-TR: Lütfen yukarıdaki "Ürünler" kısıtlamalarından bazı ürünleri seçin...

en: Please try again later.
tr-TR: Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Please update WooCommerce to the latest version
tr-TR: Lütfen WooCommerce'i en son sürüme güncelleyin

en: Plural name
tr-TR: Çoğul isim

en: Polylang plugin is required for this functionality.
tr-TR: Bu işlevsellik için Polylang eklentisi gereklidir.

[ctx: Popup description]
en: Redeem Your "%1$s" and choose 1 product from %2$d options with %3$s %4$s %5$s off.
tr-TR: "%1$s" puanınızı kullanın ve %3$s %4$s %5$s indirimle %2$d seçeneklerinden 1 ürün seçin.

[ctx: Popup title]
en: Choose an option.
tr-TR: Bir seçenek seçin.

en: Post Date
tr-TR: Gönderi Tarihi

en: Post Excerpt
tr-TR: Alıntı Gönder

en: Post Parent
tr-TR: Ebeveyn Gönder

en: Post Status
tr-TR: Gönderi Durumu

en: Prefix
tr-TR: Önek

[ctx: Prefix for successful coupon notice]
en: Coupon code
tr-TR: Kupon kodu

en: Preview
tr-TR: Önizleme

en: Preview Email
tr-TR: E-posta Önizleme

en: Prices entered with tax
tr-TR: Vergilerle birlikte girilen fiyatlar

en: Print
tr-TR: Yazdır

en: Print coupon | Print coupons
tr-TR[0]: Kupon yazdır

en: Print selected coupons
tr-TR: Seçili kuponları yazdırın

en: Printing coupons
tr-TR: Kupon basımı

en: Product | Products
tr-TR[0]: Ürün

en: Product Attributes
tr-TR: Ürün Özellikleri

en: Product Discount
tr-TR: Ürün İndirimi

en: Product IDs
tr-TR: Ürün Kimlikleri

en: Product attributes
tr-TR: Ürün özellikleri

en: Product attributes that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the %s to be applied.
tr-TR: Kuponun uygulanacağı veya %s'nin uygulanabilmesi için sepette olması gereken ürün özellikleri.

en: Product attributes that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the %s to be applied.
tr-TR: Kuponun uygulanmayacağı veya %s'nin uygulanabilmesi için sepette bulunmaması gereken ürün özellikleri.

en: Product categories
tr-TR: Ürün kategorileri

en: Product quantity based restrictions
tr-TR: Ürün miktarına dayalı kısıtlamalar

en: Product taxonomies that the coupon will be applicable for, or its availability in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied, based on whether the taxonomies are included or excluded.
tr-TR: Kuponun geçerli olacağı ürün taksonomileri veya taksonomilerin dahil veya hariç olmasına bağlı olarak "Sabit sepet indirimi "nin uygulanabilmesi için sepetteki kullanılabilirliği.

en: Product taxonomies that the coupon will be applicable for, or its availability in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied, based on whether the taxonomies are included or excluded. All the taxonomies selected here, should be valid, for this coupon to be valid.
tr-TR: Kuponun geçerli olacağı ürün taksonomileri veya taksonomilerin dahil veya hariç olmasına bağlı olarak "Sabit sepet indirimi "nin uygulanabilmesi için sepetteki kullanılabilirliği. Bu kuponun geçerli olabilmesi için burada seçilen tüm taksonomilerin geçerli olması gerekir.

en: Products
tr-TR: Ürünler

en: Progress
tr-TR: İlerleme

en: Promotion
tr-TR: Promosyon

en: Purchase %s worth
tr-TR: Satın alma %s değeri

en: Purchase credit worth
tr-TR: Kredi değerinde satın alma

en: Quickly create and email %s to one or more people.
tr-TR: Hızlıca %'ler oluşturun ve bir veya daha fazla kişiye e-posta ile gönderin.

en: Quickly create and email Store Credit or Gift Card to one or more people.
tr-TR: Hızlıca Mağaza Kredisi veya Hediye Kartı oluşturun ve bir veya daha fazla kişiye e-posta ile gönderin.

[ctx: REST API]
en: Coupons scheduled date & time
tr-TR: Kuponların planlandığı tarih ve saat

[ctx: REST API]
en: Email address of recipients
tr-TR: Alıcıların e-posta adresi

[ctx: REST API]
en: Message for coupon recipient
tr-TR: Kupon alıcısı için mesaj

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons now or schedule for later.
tr-TR: Kuponların şimdi mi gönderileceği yoksa daha sonrası için mi planlanacağı.

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons to only one person or multiple people.
tr-TR: Kuponların yalnızca bir kişiye mi yoksa birden fazla kişiye mi gönderileceği.

[ctx: REST API]
en: Whether to send coupons to someone else.
tr-TR: Başka birine kupon gönderilip gönderilmeyeceği.

en: Ready to import? Choose a .csv file, then click "Upload file".
tr-TR: İçe aktarmaya hazır mısınız? Bir .csv dosyası seçin, ardından "Dosya yükle "ye tıklayın.

en: Receiver
tr-TR: Alıcı

en: Recurring subscriptions
tr-TR: Yinelenen abonelikler

en: Redeem Your "%1$s" and choose 1 product from %2$d options with %3$s %4$s %5$s off
tr-TR: "%1$s" puanınızı kullanın ve %3$s %4$s %5$s indirimle %2$d seçeneklerinden 1 ürün seçin

en: Refund %1$s - %2$s
tr-TR: İade %1$s - %2$s

en: Refund %1$s - %2$s by %3$s
tr-TR: İade %1$s - %2$s by %3$s

en: Remind me after a month
tr-TR: Bir ay sonra hatırlat bana.

en: Remove
tr-TR: Kaldırmak

en: Remove taxonomy restriction
tr-TR: Taksonomi kısıtlamasını kaldırın

en: Remove this attribute?
tr-TR: Bu özelliği kaldıralım mı?

en: Remove this item meta?
tr-TR: Bu meta öğesini kaldıralım mı?

en: Removed Coupon Personal Data
tr-TR: Kaldırılan Kupon Kişisel Verileri

en: Removed Order Personal Data
tr-TR: Kaldırılan Sipariş Kişisel Verileri

en: Removed User Personal Data
tr-TR: Kaldırılan Kullanıcı Kişisel Verileri

en: Renewal orders should not generate coupons even when they include a product that issues coupons
tr-TR: Yenileme siparişleri, kupon veren bir ürün içerse bile kupon oluşturmamalıdır

en: Required
tr-TR: Gerekli

en: Retain Store Credit/Gift Certificate
tr-TR: Mağaza Kredisini/ Hediye Çekini Saklayın

en: Review
tr-TR: İnceleme

en: Role of the users for whom this coupon is not valid. Keep empty if you want this coupon to be valid for users with any role.
tr-TR: Bu kuponun geçerli olmadığı kullanıcıların rolü. Bu kuponun herhangi bir role sahip kullanıcılar için geçerli olmasını istiyorsanız boş bırakın.

en: Role of the users for whom this coupon is valid. Keep empty if you want this coupon to be valid for users with any role.
tr-TR: Bu kuponun geçerli olduğu kullanıcıların rolü. Bu kuponun herhangi bir role sahip kullanıcılar için geçerli olmasını istiyorsanız boş bırakın.

en: Rose Pink
tr-TR: Gül Pembesi

en: Rounding
tr-TR: Yuvarlama

en: Scheduled email heading
tr-TR: Zamanlanmış e-posta başlığı

en: Scheduled email subject
tr-TR: Zamanlanmış e-posta konusu

en: Search & select a coupon which you want to display as store notice. The selected coupon's description will be displayed along with the coupon code (if it is set) otherwise, a description will be generated automatically. To disable the feature, keep this field empty.
tr-TR: Mağaza bildirimi olarak görüntülemek istediğiniz bir kuponu arayın ve seçin. Seçilen kuponun açıklaması kupon koduyla birlikte görüntülenecektir (ayarlanmışsa), aksi takdirde otomatik olarak bir açıklama oluşturulacaktır. Özelliği devre dışı bırakmak için bu alanı boş bırakın.

en: Search coupon categories
tr-TR: Kupon kategorilerini ara

en: Search coupon...
tr-TR: Kupon ara...

en: Search for a coupon&hellip;
tr-TR: Kupon arayın...

en: Search for a coupon...
tr-TR: Kupon arayın...

en: Search for a product&hellip;
tr-TR: Bir ürün arayın...

en: See coupon search limitations
tr-TR: Kupon arama sınırlamalarına bakın

en: See how
tr-TR: Nasıl olduğunu görün

en: Select options
tr-TR: Seçenekleri belirleyin

en: Select order status&hellip;
tr-TR: Sipariş durumunu seçin...

en: Select product attributes...
tr-TR: Ürün özelliklerini seçin...

en: Sell %s at less price?
tr-TR: Daha az fiyata % satmak mı?

en: Sell gift cards at less price?
tr-TR: Hediye kartlarını daha düşük fiyata mı satıyorsunuz?

en: Sell or issue store credit / gift cards
tr-TR: Mağaza kredisi / hediye kartı satmak veya vermek

en: Send
tr-TR: Gönder

en: Send %s
tr-TR: Gönder %s

en: Send Coupon Form
tr-TR: Kupon Formu Gönder

en: Send Coupons to...
tr-TR: Kuponları şu adrese gönderin...

en: Send Store Credit
tr-TR: Mağaza Kredisi Gönder

en: Send an acknowledgement email to the purchaser. One email per customer.
tr-TR: Alıcıya bir onay e-postası gönderin. Müşteri başına bir e-posta.

en: Send coupon form
tr-TR: Kupon formu gönder

en: Send coupons on renewals?
tr-TR: Yenilemelerde kupon gönderiyor musunuz?

en: Send only one email instead of multiple emails when multiple coupons are generated for same recipient
tr-TR: Aynı alıcı için birden fazla kupon oluşturulduğunda birden fazla e-posta yerine yalnızca bir e-posta gönderin

en: Send only one email instead of multiple emails when multiple coupons are generated per recipient.
tr-TR: Alıcı başına birden fazla kupon oluşturulduğunda birden fazla e-posta yerine yalnızca bir e-posta gönderin.

en: Send to
tr-TR: Gönder

en: Send to different people
tr-TR: Farklı kişilere gönderin

en: Send to me
tr-TR: Bana gönder.

en: Send to one person
tr-TR: Bir kişiye gönder

en: Sender
tr-TR: Gönderen

en: Set a maximum discount limit
tr-TR: Maksimum indirim limiti belirleyin

en: Setting
tr-TR: Ayar

en: Setting "Enable the use of coupon codes" is disabled.
tr-TR: "Kupon kodlarının kullanımını etkinleştir" ayarı devre dışı bırakıldı.

en: Settings
tr-TR: Ayarlar

en: Shipment
tr-TR: Sevkiyat

en: Shipping Locations
tr-TR: Nakliye Noktaları

en: Shipping address
tr-TR: Nakliye adresi

en: Shipping methods
tr-TR: Nakliye yöntemleri

en: Shop now!
tr-TR: Şimdi alışveriş yap!

en: Show coupons available to customers on their My Account > Coupons page %s
tr-TR: Müşterilerin kullanabileceği kuponları Hesabım &gt; Kuponlar sayfasında göster %s

en: Show invalid or used coupons in My Account > Coupons %s
tr-TR: Hesabım &gt; Kuponlar %s bölümünde geçersiz veya kullanılmış kuponları göster

en: Show only valid coupons to your customer (if logged in) on cart, checkout & My Account page. Coupons can be applied with single click. So, no need to remember the coupon code or copy-pasting.
tr-TR: Sepet, ödeme ve Hesabım sayfasında müşterinize (giriş yaptıysa) yalnızca geçerli kuponları gösterin. Kuponlar tek bir tıklama ile uygulanabilir. Böylece kupon kodunu hatırlamanıza veya kopyalayıp yapıştırmanıza gerek kalmaz.

en: Show to everyone?
tr-TR: Herkese göstermek mi?

en: Simplest method is by installing
tr-TR: En basit yöntem aşağıdakileri yüklemektir

en: Singular name
tr-TR: Tekil isim

en: Skipped
tr-TR: Atlandı

en: Smart Coupon
tr-TR: Akıllı Kupon

en: Smart Coupon's fields are broken?
tr-TR: Akıllı Kupon'un alanları bozuk mu?

en: Smart Coupons
tr-TR: Akıllı Kuponlar

en: Smart Coupons - Acknowledgement email
tr-TR: Akıllı Kuponlar - Teşekkür e-postası

en: Smart Coupons - Auto generated coupon email
tr-TR: Akıllı Kuponlar - Otomatik oluşturulan kupon e-postası

en: Smart Coupons - Combined auto generated coupons email
tr-TR: Akıllı Kuponlar - Kombine otomatik oluşturulan kupon e-postası

en: Smart Coupons Settings
tr-TR: Akıllı Kupon Ayarları

en: Smart Coupons enable coupons to become an automatic/interactive system.
tr-TR: Akıllı Kuponlar, kuponların otomatik/etkileşimli bir sistem haline gelmesini sağlar.

en: Smart Coupons has created a coupon's terms page (used during coupon printing) for you. Please edit it as required from
tr-TR: Smart Coupons sizin için bir kupon şartları sayfası (kupon basımı sırasında kullanılır) oluşturdu. Lütfen gerektiği gibi düzenleyin

en: Smart Coupons is a powerful extension, built on top of WooCommerce coupons. It adds a new discount type - Store Credit - and advanced functionality to the default coupons.
tr-TR: Akıllı Kuponlar, WooCommerce kuponlarının üzerine inşa edilmiş güçlü bir uzantıdır. Varsayılan kuponlara yeni bir indirim türü - Mağaza Kredisi - ve gelişmiş işlevsellik ekler.

en: Smart Coupons is not sending emails.
tr-TR: Akıllı Kuponlar e-posta göndermiyor.

en: Smart Coupons related settings
tr-TR: Akıllı Kuponlarla ilgili ayarlar

en: Smart Coupons sends email only after order completion. So make sure that order complete email is enabled and sending. If enabled, then make sure all settings of coupons, products are in place. Also check by switching your theme.
tr-TR: Smart Coupons yalnızca sipariş tamamlandıktan sonra e-posta gönderir. Bu nedenle sipariş tamamlama e-postasının etkinleştirildiğinden ve gönderildiğinden emin olun. Etkinleştirilmişse, kuponların ve ürünlerin tüm ayarlarının yerinde olduğundan emin olun. Ayrıca temanızı değiştirerek de kontrol edin.

en: Smart Coupons settings
tr-TR: Akıllı Kupon ayarları

en: Smart Coupons uses hooks of Cart, Checkout & My Account page to display available coupons. If your theme is not using those hooks in cart, checkout & my-account template, coupons will not be displayed.
tr-TR: Akıllı Kuponlar, mevcut kuponları görüntülemek için Sepet, Ödeme ve Hesabım sayfasının kancalarını kullanır. Temanız sepet, ödeme ve hesabım şablonunda bu kancaları kullanmıyorsa, kuponlar görüntülenmeyecektir.

en: Smart Coupons: Restrictions
tr-TR: Akıllı Kuponlar: Kısıtlamalar

en: Some values required for $item_id & $item_key
tr-TR: item_id &amp; $item_key için bazı değerler gereklidir

en: Some values required for $post_id & $meta_key
tr-TR: post_id &amp; $meta_key için bazı değerler gereklidir

en: Sorry, No coupons available for you.
tr-TR: Üzgünüz, sizin için kupon yok.

en: Sorry, there has been an error.
tr-TR: Üzgünüz, bir hata oluştu.

en: Sorry, this coupon is not applicable to selected products.
tr-TR: Üzgünüz, bu kupon seçili ürünler için geçerli değildir.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the %1$s: %2$s.
tr-TR: Üzgünüz, bu kupon %1$s: %2$s için geçerli değildir.

en: Spanish Orange
tr-TR: İspanyol Portakalı

en: Special
tr-TR: Özel

en: Spend at least %s
tr-TR: En az %s harcayın

en: Spend up to %s
tr-TR: s'ye kadar harcayın

en: Start this tour
tr-TR: Bu turu başlatın

en: Stop
tr-TR: Dur

en: Store Credit
tr-TR: Mağaza Kredisi

en: Store Credit / Gift Card Balance
tr-TR: Mağaza Kredisi / Hediye Kartı Bakiyesi

en: Store Credit / Gift Certificate
tr-TR: Mağaza Kredisi / Hediye Çeki

en: Store Credit / Gift Certificate sent successfully.
tr-TR: Mağaza Kredisi / Hediye Çeki başarıyla gönderildi.

en: Store Credit Used
tr-TR: Kullanılan Mağaza Kredisi

en: Store Credit Used:
tr-TR: Mağaza Kredisi Kullanıldı:

en: Store Credit of
tr-TR: Mağaza Kredisi

en: Store Credit's default behavior is auto-generate because, when using a store credit, it's balance keeps reducing. Therefore it should be uniquely created for every user automatically.
tr-TR: Mağaza Kredisi'nin varsayılan davranışı otomatik olarak oluşturulur çünkü bir mağaza kredisi kullanıldığında bakiyesi azalmaya devam eder. Bu nedenle her kullanıcı için otomatik olarak benzersiz bir şekilde oluşturulmalıdır.

en: Store Credit/Gift Certificate
tr-TR: Mağaza Kredisi/ Hediye Çeki

en: Store Credit/Gift Certificate - Coupon Data
tr-TR: Mağaza Kredisi/ Hediye Çeki - Kupon Verileri

en: Store Credit/Gift Certificate - Order Data
tr-TR: Mağaza Kredisi/Hediye Sertifikası - Sipariş Verileri

en: Store Credit/Gift Certificate that are stored for customers via coupons. If erased, the customer will not be able to use the coupons.
tr-TR: Müşteriler için kuponlar aracılığıyla saklanan Mağaza Kredisi/ Hediye Çeki. Silinmesi halinde müşteri kuponları kullanamayacaktır.

en: Store Credit:
tr-TR: Mağaza Kredisi:

en: Store Credits
tr-TR: Mağaza Kredileri

en: Store Credits / Gift Cards
tr-TR: Mağaza Kredileri / Hediye Kartları

en: Store credit
tr-TR: Mağaza kredisi

en: Style 1
tr-TR: Stil 1

en: Style 2
tr-TR: Stil 2

en: Style 3
tr-TR: Stil 3

en: Style 4
tr-TR: Stil 4

en: Style 5
tr-TR: Stil 5

en: Style 6
tr-TR: Stil 6

en: Style for coupon in email.
tr-TR: E-postadaki kupon için stil.

en: Style for email
tr-TR: E-posta için stil

en: Style for store notice
tr-TR: Mağaza bildirimi için stil

en: Styles
tr-TR: Stiller

en: Subject
tr-TR: Konu

[ctx: Success message after updating payment method and validating coupons]
en: Payment method updated successfully, and coupons validated.
tr-TR: Ödeme yöntemi başarıyla güncellendi ve kuponlar doğrulandı.

[ctx: Success message when a product is added to the cart]
en: "%s" has been added to your cart.
tr-TR: "%s" sepetinize eklendi.

en: Successfully
tr-TR: Başarıyla

en: Successfully cleared WooCommerce Smart Coupons cache!
tr-TR: WooCommerce Smart Coupons önbelleği başarıyla temizlendi!

en: Successfully updated store credit refund details.
tr-TR: Mağaza kredisi iade ayrıntıları başarıyla güncellendi.

en: Suffix
tr-TR: Sonek

[ctx: Suffix for successful coupon notice]
en: has been applied to your cart.
tr-TR: sepetinize uygulandı.

en: Super Savings!
tr-TR: Süper Tasarruf!

en: Support
tr-TR: Destek

en: Sync of coupon data for coupon ID: %1$d failed. Reason: %2$s
tr-TR: Kupon kimliği: %1$d için kupon verilerinin senkronizasyonu başarısız oldu. Sebep: %2$s

en: Table %s deleted successfully.
tr-TR: Tablo %s başarıyla silindi.

en: Take a tour
tr-TR: Bir tur atın

en: Tax
tr-TR: Vergi

en: Taxonomy
tr-TR: Taksonomi

en: Taxonomy based restrictions
tr-TR: Taksonomi tabanlı kısıtlamalar

en: Thank you for installing WooCommerce Smart Coupons
tr-TR: WooCommerce Smart Coupons'u yüklediğiniz için teşekkür ederiz

en: The CSV must adhere to a specific format and include a header row.
tr-TR: CSV belirli bir formata uymalı ve bir başlık satırı içermelidir.

en: The coupon code already exists
tr-TR: Kupon kodu zaten mevcut

en: The coupons will be sent to the recipients via email on the selected date & time
tr-TR: Kuponlar, seçilen tarih ve saatte alıcılara e-posta yoluyla gönderilecektir

en: The database update runs in the background and may take some time. It's only for WooCommerce Smart Coupons plugin data and won't affect your existing data.
tr-TR: Veritabanı güncellemesi arka planda çalışır ve biraz zaman alabilir. Yalnızca WooCommerce Smart Coupons eklentisi verileri içindir ve mevcut verilerinizi etkilemeyecektir.

en: The file does not exist, please try again.
tr-TR: Dosya mevcut değil, lütfen tekrar deneyin.

en: The maximum discount this coupon can give on a cart.
tr-TR: Bu kuponun bir sepette sağlayabileceği maksimum indirim.

en: The store credit will expire at 00:00:00 of this date.
tr-TR: Mağaza kredisi bu tarihin 00:00:00'ında sona erecektir.

en: The title for coupon receiver details block.
tr-TR: Kupon alıcısı ayrıntıları bloğu için başlık.

en: The value should not be greater than
tr-TR: Değer şu değerden büyük olmamalıdır

en: The value should not be less than
tr-TR: Değer şu değerden az olmamalıdır

en: There has been an error in sending %s.
tr-TR: s gönderilirken bir hata oluştu.

en: There has been an error in sending Store Credit / Gift Certificate.
tr-TR: Mağaza Kredisi / Hediye Çeki gönderiminde bir hata oluştu.

en: There is one file which is located inside the plugin. You can download the %1$s file from %2$s.
tr-TR: Eklentinin içinde bulunan bir dosya vardır. 1$s dosyasını %2$s adresinden indirebilirsiniz.

en: These coupon/s will be given to customers who buy this product. The coupon code will be automatically sent to their email address on purchase.
tr-TR: Bu kupon/kuponlar, bu ürünü satın alan müşterilere verilecektir. Kupon kodu, satın alma sırasında otomatik olarak e-posta adreslerine gönderilecektir.

en: This Week Only!
tr-TR: Sadece Bu Hafta!

en: This action will also refund all store credit applied to the order.
tr-TR: Bu işlem, siparişe uygulanan tüm mağaza kredisini de iade edecektir.

en: This coupon has pending emails to be sent. Deleting it will delete those emails also. Are you sure to delete this coupon?
tr-TR: Bu kuponun gönderilmek üzere bekleyen e-postaları var. Silme işlemi bu e-postaları da silecektir. Bu kuponu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: This coupon is not valid for selected shipping method.
tr-TR: Bu kupon seçilen gönderim yöntemi için geçerli değildir.

en: This coupon is not valid for you.
tr-TR: Bu kupon sizin için geçerli değildir.

en: This coupon is valid for the first order only.
tr-TR: Bu kupon sadece ilk sipariş için geçerlidir.

en: This form is displayed using a hook which is available in My Account template. Make sure your theme's my-account template contains all hooks required for that template. Update your theme if it is not updated.
tr-TR: Bu form, Hesabım şablonunda bulunan bir kanca kullanılarak görüntülenir. Temanızın my-account şablonunun bu şablon için gerekli tüm kancaları içerdiğinden emin olun. Güncellenmemişse temanızı güncelleyin.

en: This guide will help you create gift cards, making it easy for your customers to purchase and redeem them, driving more sales and enhancing customer loyalty.
tr-TR: Bu kılavuz, hediye kartları oluşturmanıza, müşterilerinizin bunları satın almasını ve kullanmasını kolaylaştırmanıza, daha fazla satış yapmanıza ve müşteri sadakatini artırmanıza yardımcı olacaktır.

en: This guide will show you how to create a compelling offer that encourages customers to buy Gift Cards at a significant discount, boosting your sales and customer engagement.
tr-TR: Bu kılavuz, müşterileri önemli bir indirimle Hediye Kartları satın almaya teşvik ederek satışlarınızı ve müşteri etkileşimini artıran cazip bir teklifi nasıl oluşturacağınızı gösterecektir.

en: This guide will show you how to set up flexible store credit options, allowing your customers to purchase credit in any custom denominations to use in your store.
tr-TR: Bu kılavuz, müşterilerinizin mağazanızda kullanmak üzere herhangi bir özel değerde kredi satın almasına olanak tanıyan esnek mağaza kredisi seçeneklerini nasıl ayarlayacağınızı gösterecektir.

en: This is a sample coupon
tr-TR: Bu örnek bir kupon

en: This is the heading above coupon details displayed on products that issue coupons.
tr-TR: Bu, kupon veren ürünlerde görüntülenen kupon ayrıntılarının üzerindeki başlıktır.

en: This is the title for the list of available coupons, shown on Cart and Checkout pages.
tr-TR: Bu, Sepet ve Ödeme sayfalarında gösterilen mevcut kuponların listesinin başlığıdır.

en: This is the total credit used.
tr-TR: Bu, kullanılan toplam kredidir.

en: This is what will be shown instead of "Add to Cart" for products that sell %s.
tr-TR: Bu, %s satan ürünler için "Sepete Ekle" yerine gösterilecek olan şeydir.

[ctx: This message is shown when the WooCommerce Smart Coupons database is not updated]
en: This feature is unavailable until the WooCommerce Smart Coupons database update is complete. Please update the WooCommerce Smart Coupons database to enable coupon expiry reminders.
tr-TR: WooCommerce Smart Coupons veritabanı güncellemesi tamamlanana kadar bu özellik kullanılamaz. Kupon süresi hatırlatıcılarını etkinleştirmek için lütfen WooCommerce Smart Coupons veritabanını güncelleyin.

en: This much quantity of each product, selected above, will be added to cart.
tr-TR: Yukarıda seçilen her üründen bu kadar miktar sepete eklenecektir.

[ctx: This notice will be shown on the cart or the checkout page if the coupon is already applied.]
en: Coupon code "%s" already applied! Please add some products to the cart to see the discount.
tr-TR: Kupon kodu "%s" zaten uygulandı! İndirimi görmek için lütfen sepete birkaç ürün ekleyin.

[ctx: This notice will be shown on the cart or the checkout page if the coupon will be applied successfully.]
en: Coupon code "%s" applied successfully. Please add some products to the cart to see the discount.
tr-TR: Kupon kodu "%s" başarıyla uygulandı. İndirimi görmek için lütfen sepete birkaç ürün ekleyin.

en: This section shows settings that affects Smart Coupons' functionalities.
tr-TR: Bu bölümde Akıllı Kuponların işlevlerini etkileyen ayarlar gösterilmektedir.

en: This step-by-step guide will walk you through the process of setting up a BOGO deal, ensuring that your customers enjoy great value and keep coming back for more.
tr-TR: Bu adım adım kılavuz, bir BOGO anlaşması oluşturma sürecinde size yol göstererek müşterilerinizin büyük bir değerin keyfini çıkarmasını ve daha fazlası için geri gelmeye devam etmesini sağlayacaktır.

en: This tool will clear the cache created by WooCommerce Smart Coupons.
tr-TR: Bu araç, WooCommerce Smart Coupons tarafından oluşturulan önbelleği temizleyecektir.

en: This will be over soon! Hurry.
tr-TR: Yakında bitecek! Acele edin.

en: This will be used when the setting "WooCommerce > Settings > Smart Coupons > Allow schedule sending of coupons?" is enabled. Available placeholders: %s.
tr-TR: Bu, "WooCommerce &gt; Ayarlar &gt; Akıllı Kuponlar &gt; Kuponların programlı gönderilmesine izin verilsin mi?" ayarı etkinleştirildiğinde kullanılacaktır. Kullanılabilir yer tutucular: %s.

en: Ticket
tr-TR: Bilet

en: Time after which coupon will be expired. This will work in conjunction with Coupon expiry date.
tr-TR: Kuponun sona ereceği zaman. Bu, Kupon son kullanma tarihi ile birlikte çalışacaktır.

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Choose Time
tr-TR: Zaman Seçin

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Done
tr-TR: Bitti

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: HH:mm
tr-TR: SS:dd

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Hour
tr-TR: Saat

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Microsecond
tr-TR: Mikrosaniye

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Millisecond
tr-TR: Milisaniye

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Minute
tr-TR: Dakika

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Now
tr-TR: Şimdi

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Second
tr-TR: İkinci

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Time
tr-TR: Zaman

[ctx: Timepicker on the admin side]
en: Time Zone
tr-TR: Saat Dilimi

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Choose Time
tr-TR: Zaman Seçin

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Done
tr-TR: Bitti

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Hour
tr-TR: Saat

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Microsecond
tr-TR: Mikrosaniye

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Millisecond
tr-TR: Milisaniye

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Minute
tr-TR: Dakika

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Now
tr-TR: Şimdi

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Second
tr-TR: İkinci

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Time
tr-TR: Zaman

[ctx: Timepicker on the frontend side]
en: Time Zone
tr-TR: Saat Dilimi

en: Title
tr-TR: Başlık

[ctx: Title for coupon column on the products page]
en: Linked coupons
tr-TR: Bağlantılı kuponlar

[ctx: Title for the combo coupons feature admin notice]
en: ✨ New Feature: 🤝 Combo Coupons!
tr-TR: ✨ Yeni Özellik: 🤝 Combo Kuponlar!

[ctx: Title for the combo coupons feature admin notice]
en: 📢 <strong>Update:</strong> We've enhanced the layout and controls under <strong>Coupon data → Usage restrictions → Smart Coupons: Restrictions </strong> to make editing smoother and more user-friendly.
tr-TR: 📢 <strong>Güncelleme:</strong> <strong>Kupon verileri → Kullanım kısıtlamaları → Akıllı Kuponlar </strong> altındaki düzeni ve kontrolleri geliştirdik: Düzenlemeyi daha sorunsuz ve daha kullanıcı dostu hale getirmek için <strong>kısıtlamalar </strong>.

[ctx: Title for the new feature admin notice]
en: ✨ New Feature Alert!
tr-TR: ✨ Yeni Özellik Uyarısı!

en: Title of available coupons list on My Account page.
tr-TR: Hesabım sayfasındaki mevcut kupon listesinin başlığı.

en: To redeem your discount click on the following coupon(s):
tr-TR: İndiriminizi kullanmak için aşağıdaki kupon(lar)a tıklayın:

en: To redeem your discount use below coupon codes during checkout or copy and paste the below URL and hit enter in your browser
tr-TR: İndirimden yararlanmak için ödeme sırasında aşağıdaki kupon kodlarını kullanın veya aşağıdaki URL'yi kopyalayıp yapıştırın ve tarayıcınızda enter tuşuna basın

en: To redeem your discount use below coupon codes during checkout or copy and paste the below URLs and hit enter in your browser
tr-TR: İndirimden yararlanmak için ödeme sırasında aşağıdaki kupon kodlarını kullanın veya aşağıdaki URL'leri kopyalayıp yapıştırın ve tarayıcınızda enter tuşuna basın

en: To redeem your discount use coupon code %s during checkout or click on the following coupon:
tr-TR: İndirimden yararlanmak için ödeme sırasında %s kupon kodunu kullanın veya aşağıdaki kupona tıklayın:

en: To redeem your discount use coupon code %s during checkout or copy and paste the below URL and hit enter in your browser:
tr-TR: İndirimden yararlanmak için ödeme sırasında %s kupon kodunu kullanın veya aşağıdaki URL'yi kopyalayıp yapıştırın ve tarayıcınızda enter tuşuna basın:

en: Top Smart Coupons features
tr-TR: En İyi Akıllı Kuponlar özellikleri

en: Total Credit Amount
tr-TR: Toplam Kredi Tutarı

en: Tropical Dawn
tr-TR: Tropikal Şafak

en: Type
tr-TR: Tip

en: URL of coupon should be like this:
tr-TR: Kuponun URL'si bu şekilde olmalıdır:

en: Unauthorized
tr-TR: Yetkisiz

en: Uncheck
tr-TR: İşareti kaldırın

en: Uncheck "Auto-generate" option in Store Credit is not saving? Is it always checked?
tr-TR: Mağaza Kredisi'ndeki "Otomatik oluştur" seçeneğinin işaretini kaldırın kaydetmiyor mu? Her zaman işaretli mi?

en: Unlimited discount
tr-TR: Sınırsız indirim

en: Update WooCommerce Smart Coupons database
tr-TR: WooCommerce Akıllı Kuponlar veritabanını güncelleme

en: Update coupon category
tr-TR: Kupon kategorisini güncelle

en: Update existing coupons
tr-TR: Mevcut kuponları güncelleyin

en: Upload file
tr-TR: Dosya yükle

en: Usage Count
tr-TR: Kullanım Sayısı

en: Usage Limit
tr-TR: Kullanım Sınırı

en: Usage Limit Per User
tr-TR: Kullanıcı Başına Kullanım Limiti

en: Use %s applied in first subscription order for subsequent renewals until credit reaches zero
tr-TR: Kredi sıfıra ulaşana kadar sonraki yenilemeler için ilk abonelik sırasına uygulanan %s'yi kullanın

en: Use code
tr-TR: Kodu kullanın

en: Use code: %s
tr-TR: Kodu kullanın: %s

en: Use comma "," to separate multiple email addresses
tr-TR: Birden fazla e-posta adresini ayırmak için virgül "," kullanın

en: Use gift card applied in first subscription order for subsequent renewals until credit reaches zero
tr-TR: Kredi sıfıra ulaşana kadar sonraki yenilemeler için ilk abonelik siparişinde uygulanan hediye kartını kullanın

en: Used By
tr-TR: Tarafından kullanılmış

en: Used during coupon printing
tr-TR: Kupon basımı sırasında kullanılır

en: Used for variations
tr-TR: Varyasyonlar için kullanılır

en: Used in orders
tr-TR: Siparişlerde kullanılır

en: User Role
tr-TR: Kullanıcı Rolü

en: Valid for %s
tr-TR: s için geçerlidir

en: Valid for category %s | Valid for categories %s
tr-TR[0]: s kategorisi için geçerlidir

en: Valid on entire range of products. Buy anything in the store.
tr-TR: Tüm ürün yelpazesinde geçerlidir. Mağazadan herhangi bir şey satın alın.

en: Valid order status for auto-generating coupon
tr-TR: Otomatik kupon oluşturmak için geçerli sipariş durumu

en: Validate quantity of
tr-TR: Miktarını doğrulayın

en: Validity Suffix
tr-TR: Geçerlilik Soneki

en: Value(s)
tr-TR: Değer(ler)

en: Velvet Flame
tr-TR: Kadife Alev

en: View status
tr-TR: Durumu görüntüle

en: Visible on the product page
tr-TR: Ürün sayfasında görülebilir

en: Visit store
tr-TR: Mağazayı ziyaret edin

en: Visit store:
tr-TR: Mağazayı ziyaret edin:

[ctx: WP CRON has been disabled warning message]
en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
tr-TR: Not: Kurulumunuzda WP CRON devre dışı bırakılmıştır, bu da bu güncellemenin tamamlanmasını engelleyebilir.

en: We are processing coupons in background. Please wait before starting new process.
tr-TR: Kuponları arka planda işliyoruz. Yeni işleme başlamadan önce lütfen bekleyin.

en: We store these data so that we can process it for you whenever required.
tr-TR: Bu verileri saklıyoruz, böylece gerektiğinde sizin için işleyebiliyoruz.

en: Weeks
tr-TR: Haftalar

en: Welcome to Smart Coupons
tr-TR: Akıllı Kuponlara Hoş Geldiniz

en: What is Smart Coupons?
tr-TR: Akıllı Kuponlar nedir?

en: What we access?
tr-TR: Neye erişiyoruz?

en: What we store & why?
tr-TR: Ne depoluyoruz ve neden?

en: What's the URL to a coupon, so it's automatically inserted when visiting?
tr-TR: Ziyaret sırasında otomatik olarak eklenmesi için bir kuponun URL'si nedir?

en: When checked, and applicable, this discount will apply automatically to the cart / order - without customer needing to know / use the coupon. Auto Apply is an excellent way to setup discount rules using Smart Coupons. Keep in mind that, at most 5 coupons / discounts will be auto applied on a cart / order.
tr-TR: İşaretlendiğinde ve uygulanabilir olduğunda, bu indirim müşterinin kuponu bilmesine / kullanmasına gerek kalmadan sepete / siparişe otomatik olarak uygulanır. Otomatik Uygula, Akıllı Kuponları kullanarak indirim kuralları oluşturmanın mükemmel bir yoludur. Bir sepete/siparişe en fazla 5 kuponun/indirimin otomatik olarak uygulanacağını unutmayın.

en: When checked, and when this coupon is linked to a product, and when someone places an order containing such product: generates a copy of this coupon with all the settings, assigns a new coupon code and issues that newly generated coupon to the customer, to use in future order/s.
tr-TR: İşaretlendiğinde ve bu kupon bir ürüne bağlandığında ve birisi bu ürünü içeren bir sipariş verdiğinde: tüm ayarlarla birlikte bu kuponun bir kopyasını oluşturur, yeni bir kupon kodu atar ve gelecekteki siparişlerde kullanmak üzere müşteriye yeni oluşturulan kuponu verir.

en: When checked, generated coupon's value will be same as product's price
tr-TR: İşaretlendiğinde, oluşturulan kuponun değeri ürünün fiyatıyla aynı olacaktır

en: When checked, this coupon can be used only in a customer's very first order.
tr-TR: İşaretlendiğinde, bu kupon yalnızca bir müşterinin ilk siparişinde kullanılabilir.

en: When checked, this coupon will be included for display on  cart / checkout / My Account pages - for all eligible customers.
tr-TR: İşaretlendiğinde, bu kupon tüm uygun müşteriler için sepet / ödeme / Hesabım sayfalarında görüntülenmek üzere eklenecektir.

en: When enabled, each coupon will have the option to enable auto-apply for that coupon %s
tr-TR: Etkinleştirildiğinde, her kupon o kupon için otomatik uygulamayı etkinleştirme seçeneğine sahip olacaktır %s

en: When selling %1$s, if Regular and Sale price is found for the product, then coupon will be created with product's Regular Price but customer will pay product's Sale price. This setting will also make sure if any discount coupon is applied on the %2$s while purchasing, then customer will get %3$s in their picked price
tr-TR: 1$s satarken, ürün için Normal ve Satış fiyatı bulunursa, kupon ürünün Normal Fiyatı ile oluşturulur, ancak müşteri ürünün Satış fiyatını öder. Bu ayar aynı zamanda satın alma sırasında %2$'lara herhangi bir indirim kuponu uygulanırsa, müşterinin seçtiği fiyatta %3$'ları almasını sağlayacaktır.

en: When this coupon will be applied, selected products will be added to cart with set discount. If discount is not set, this coupon's discount will be applied to these products.
tr-TR: Bu kupon uygulandığında, seçilen ürünler belirlenen indirimle sepete eklenecektir. İndirim ayarlanmamışsa, bu kuponun indirimi bu ürünlere uygulanacaktır.

en: When trying to add coupon/Smart Coupon, I get "Invalid post type" message.
tr-TR: Kupon/Akıllı Kupon eklemeye çalışırken "Geçersiz gönderi türü" mesajı alıyorum.

en: When you opt to allow people to buy %s of any amount, this label will be used.
tr-TR: İnsanların herhangi bir miktarın %'sini satın almasına izin vermeyi tercih ettiğinizde, bu etiket kullanılacaktır.

en: Which features of Smart Coupons work with Subscriptions?
tr-TR: Smart Coupons'un hangi özellikleri Abonelikler ile çalışır?

en: While purchasing %s
tr-TR: s satın alırken

en: WooCommerce Account Connected
tr-TR: WooCommerce Hesabı Bağlandı

en: WooCommerce Coupons (CSV)
tr-TR: WooCommerce Kuponları (CSV)

en: WooCommerce Smart Coupons
tr-TR: WooCommerce Akıllı Kuponlar

en: WooCommerce Smart Coupons Cache
tr-TR: WooCommerce Akıllı Kuponlar Önbelleği

en: WooCommerce Subscriptions
tr-TR: WooCommerce Abonelikleri

en: Worth
tr-TR: Değer

en: Write a message
tr-TR: Bir mesaj yazın

en: Years
tr-TR: Yıllar

en: Yes, Smart Coupons does provide a feature for printing coupons. For more details, check this article: %s
tr-TR: Evet, Smart Coupons kupon yazdırmak için bir özellik sunar. Daha fazla ayrıntı için bu makaleyi kontrol edin: %s

en: Yes, Smart Coupons does work with WooCommerce Subscriptions.
tr-TR: Evet, Akıllı Kuponlar WooCommerce Abonelikleri ile çalışır.

en: You can also apply multiple coupon codes via a single URL. For example:
tr-TR: Tek bir URL üzerinden birden fazla kupon kodu da uygulayabilirsiniz. Örneğin:

en: You can continue with other work. But for bulk generating or importing new coupons, wait for the current process to complete.
tr-TR: Diğer işlere devam edebilirsiniz. Ancak yeni kuponları toplu olarak oluşturmak veya içe aktarmak için mevcut işlemin tamamlanmasını bekleyin.

en: You can do this by overriding the email template.
tr-TR: Bunu e-posta şablonunu geçersiz kılarak yapabilirsiniz.

en: You can give a coupon to your customer after every purchase, which can encourage them to purchase again from you.
tr-TR: Her satın alma işleminden sonra müşterinize bir kupon verebilirsiniz, bu da onları sizden tekrar satın almaya teşvik edebilir.

en: You can resend them from order admin edit page.
tr-TR: Bunları sipariş yöneticisi düzenleme sayfasından yeniden gönderebilirsiniz.

en: You cannot add the same tax rate twice!
tr-TR: Aynı vergi oranını iki kez ekleyemezsiniz!

en: You don't want to miss this...
tr-TR: Bunu kaçırmak istemezsiniz...

en: You got these coupons
tr-TR: Bu kuponları aldın.

en: You got this %s
tr-TR: Bunu aldın %s

en: You got this gift card
tr-TR: Bu hediye kartını aldın.

en: You have received a
tr-TR: Size bir

en: You have received a {coupon_type} {coupon_value}
tr-TR: Bir {coupon_type} aldınız {kupon_değeri}

en: You have received coupons.
tr-TR: Kupon aldınız.

en: You have scheduled to send %1$d %2$s %3$s %4$s
tr-TR: 1$d %2$s %3$s %4$s göndermek üzere planladınız

en: You have scheduled to send %1$d %2$s to %3$s (%4$s)
tr-TR: 1$d %2$s'yi %3$s'ye (%4$s) göndermek üzere planladınız

en: You have selected all items for refund. This action will also refund all applied store credit.
tr-TR: Para iadesi için tüm ürünleri seçtiniz. Bu işlem, uygulanan tüm mağaza kredisini de iade edecektir.

en: You have successfully sent %1$d %2$s %3$s %4$s
tr-TR: Başarılı bir şekilde %1$d %2$s %3$s %4$s gönderdiniz

en: You have successfully sent %1$d %2$s to %3$s (%4$s)
tr-TR: 1$d %2$s'yi %3$s'ye (%4$s) başarıyla gönderdiniz

en: You will get following coupon(s) when you buy this item
tr-TR: Bu ürünü satın aldığınızda aşağıdaki kupon(lar)ı alacaksınız

en: You will get following coupon(s) when you buy this item:
tr-TR: Bu ürünü satın aldığınızda aşağıdaki kupon(lar)ı alacaksınız:

en: Your cart does not meet the product quantity requirement.
tr-TR: Sepetiniz ürün miktarı gereksinimini karşılamıyor.

en: Your cart does not meet the quantity requirement.
tr-TR: Sepetiniz miktar gereksinimini karşılamıyor.

en: Your cart should have a maximum of %1$d %2$s in total.
tr-TR: Sepetinizde toplamda en fazla %1$d %2$s olmalıdır.

en: Your cart should have a minimum of %1$d %2$s in total.
tr-TR: Sepetinizde toplamda en az %1$d %2$s olmalıdır.

en: Your order contains coupons. What would you like to do?
tr-TR: Siparişiniz kupon içeriyor. Ne yapmak istersiniz?

en: Your order contains coupons. You will receive them after completion of this order.
tr-TR: Siparişiniz kupon içermektedir. Bu sipariş tamamlandıktan sonra kuponları alacaksınız.

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
tr-TR: Ürününüzün varyasyonları var! Ürün tipini değiştirmeden önce, stok raporlarında hataları önlemek için varyasyonları silmek iyi bir fikirdir.

en: [%1$s restricted with email: %2$s]
tr-TR: [%1$s e-posta ile kısıtlandı: %2$s]

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Delete Smart Coupons Custom Table
tr-TR: Akıllı Kuponlar Özel Tablosunu Silme

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Note:
tr-TR: Not:

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Smart Coupons creates a custom table & fills it with existing coupon data in such a way that it can query coupons faster. This greatly improves some of the features of Smart Coupons. This tool will delete the Smart Coupons custom table - %s. But it will not affect any existing coupon's data. After deleting the custom table, you'll be shown a notice to update Smart Coupons database. This will help you regenerate Smart Coupons custom table. Please ensure the Smart Coupons database update process is completed before creating/updating/deleting any coupons
tr-TR: Smart Coupons özel bir tablo oluşturur ve kuponları daha hızlı sorgulayabilecek şekilde mevcut kupon verileriyle doldurur. Bu, Akıllı Kuponlar'ın bazı özelliklerini büyük ölçüde geliştirir. Bu araç Akıllı Kuponlar özel tablosunu silecektir - %s. Ancak mevcut kupon verilerini etkilemeyecektir. Özel tabloyu sildikten sonra Smart Coupons veritabanını güncellemeniz için bir bildirim gösterilecektir. Bu, Smart Coupons özel tablosunu yeniden oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Lütfen herhangi bir kupon oluşturmadan/güncellemeden/silemeden önce Smart Coupons veritabanı güncelleme işleminin tamamlandığından emin olun

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: Store Credit
tr-TR: Mağaza Kredisi

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: This tool will set required meta for discount type "%s" (if needed).
tr-TR: Bu araç "%s" indirim türü için gerekli metayı ayarlayacaktır (gerekirse).

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: WooCommerce Smart Coupons &minus; "%s" meta
tr-TR: WooCommerce Akıllı Kuponlar - "%s" meta

[ctx: [Admin] WooCommerce > Status > Tools]
en: WooCommerce Smart Coupons &minus; Custom table
tr-TR: WooCommerce Akıllı Kuponlar - Özel tablo

en: [Preview]
tr-TR: [Önizleme]

en: [Read More]
tr-TR: [Devamını Oku]

en: added
tr-TR: eklendi

en: added & emailed
tr-TR: eklendi ve e-posta ile gönderildi

[ctx: admin setting description]
en: Specify the number of days before the coupon expiry date when the reminder email should be sent to the customer. Leave blank for a reminder on the same expiry day.
tr-TR: Hatırlatma e-postasının müşteriye gönderilmesi gereken kupon son kullanma tarihinden önceki gün sayısını belirtin. Aynı son kullanma gününde hatırlatma için boş bırakın.

[ctx: admin setting title]
en: Send reminder X days before expiry
tr-TR: Son kullanma tarihinden X gün önce hatırlatma gönder

en: after issuance - instead of a fixed expiry date, and at "Expiry time" if set. (Only used for auto-generated coupons)
tr-TR: düzenlendikten sonra - sabit bir son kullanma tarihi yerine ve ayarlanmışsa "Son kullanma zamanı "nda. (Sadece otomatik oluşturulan kuponlar için kullanılır)

en: all products
tr-TR: tüm ürünler

en: and a lot more…
tr-TR: ve çok daha fazlası...

en: and create your CSV based on that.
tr-TR: ve CSV'nizi buna göre oluşturun.

en: any amount
tr-TR: herhangi bir miktar

en: auto generated
tr-TR: otomatik oluşturulmuş

en: billing address
tr-TR: fatura adresi

[ctx: block description]
en: Displays Send coupon form.
tr-TR: Kupon gönder formunu görüntüler.

[ctx: block description]
en: Displays available coupons.
tr-TR: Mevcut kuponları görüntüler.

[ctx: block title]
en: Available coupons
tr-TR: Mevcut kuponlar

[ctx: block title]
en: Send coupon form
tr-TR: Kupon formu gönder

[ctx: button text]
en: View status
tr-TR: Durumu görüntüle

en: coupon
tr-TR: kupon

[ctx: coupon never expires]
en: Never expires
tr-TR: Asla sona ermez

en: coupons
tr-TR: kuponlar

en: each with quantity
tr-TR: her biri miktar ile

[ctx: email description]
en: Send a reminder email for coupons approaching expiry.
tr-TR: Son kullanma tarihi yaklaşan kuponlar için bir hatırlatma e-postası gönderin.

[ctx: email heading]
en: Reminder: Your Coupon Are Expiring Soon
tr-TR: Hatırlatma: Kuponunuzun Süresi Yakında Doluyor

[ctx: email subject]
en: {site_title}: Your Coupon Are About to Expire!
tr-TR: {site_title}: Kuponunuzun Süresi Dolmak Üzere!

[ctx: email title]
en: Smart Coupons - Coupon Expiry Reminder
tr-TR: Akıllı Kuponlar - Kupon Son Kullanma Tarihi Hatırlatma

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
tr-TR: qty% sonuç mevcuttur, gezinmek için yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanın.

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
tr-TR: Yükleme başarısız

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
tr-TR: Daha fazla sonuç yükleniyor...

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
tr-TR: Eşleşme bulunamadı

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
tr-TR: Bir sonuç mevcuttur, seçmek için enter tuşuna basın.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
tr-TR: Lütfen %qty% karakterleri silin

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
tr-TR: Lütfen 1 karakteri silin

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
tr-TR: Lütfen %qty% veya daha fazla karakter girin

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
tr-TR: Lütfen 1 veya daha fazla karakter girin

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
tr-TR: Aranıyor.

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
tr-TR: Yalnızca %qty% öğe seçebilirsiniz

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
tr-TR: Yalnızca 1 öğe seçebilirsiniz

[ctx: example number of days]
en: e.g., %s
tr-TR: örneğin, %s

en: excludes -%s on tax
tr-TR: vergi üzerindeki -%s hariçtir

[ctx: expiry email print coupon]
en: Print coupon
tr-TR: Kupon yazdır

en: features.
tr-TR: Özellikler.

en: for all products
tr-TR: tüm ürünler için

en: for entire purchase
tr-TR: tüm satın alma için

en: for some products
tr-TR: bazı ürünler için

en: from
tr-TR: gelen

en: generate
tr-TR: üretmek

en: generated
tr-TR: üretildi

en: generated & sent
tr-TR: üretildi ve gönderildi

en: get this & several other products at a huge discount
tr-TR: bu ve di̇ğer bi̇rçok ürünü büyük bi̇r i̇ndi̇ri̇mle alin

en: here
tr-TR: Burada

en: import
tr-TR: İthalat

en: imported
tr-TR: ithal

en: in the background. You will be notified when it is completed.
tr-TR: arka planda. Tamamlandığında size bildirilecektir.

en: includes -%s on tax
tr-TR: vergi üzerinde -%s içerir

en: is | are
tr-TR[0]: o

en: is active but it will only work with WooCommerce 3.0.0+.
tr-TR: aktiftir ancak yalnızca WooCommerce 3.0.0+ ile çalışacaktır.

en: it to use
tr-TR: kullanmak için

en: later
tr-TR: daha sonra

en: latest version of Smart Coupons
tr-TR: Smart Coupons'un son sürümü

en: leaving a review
tr-TR: yorum bırakmak

en: of
tr-TR: .

en: on
tr-TR: üzerinde

en: our support team
tr-TR: destek ekibimiz

en: payment method | payment methods
tr-TR[0]: ödeme yöntemi

en: plugin and then following steps listed
tr-TR: eklentisi ve ardından listelenen adımları takip edin

en: product | products
tr-TR[0]: ürün

[ctx: scheduling coupon expiry info message]
en: %s is scheduling coupon expiry reminders in the background. This may take a few moments, so please be patient.
tr-TR: s arka planda kupon geçerlilik süresi hatırlatıcılarını planlıyor. Bu işlem birkaç dakika sürebilir, lütfen sabırlı olun.

en: sent
tr-TR: gönderildi

en: shipping address
tr-TR: gönderi̇ adresi̇

en: skipped
tr-TR: atlandı

en: so far?
tr-TR: Şimdiye kadar?

en: some products
tr-TR: bazı ürünler

en: store credit
tr-TR: mağaza kredisi

en: store credit / gift card
tr-TR: mağaza kredisi / hediye kartı

en: store credits
tr-TR: mağaza kredileri

en: store credits / gift cards
tr-TR: mağaza kredileri / hediye kartları

en: submit a ticket
tr-TR: bilet gönderin

[ctx: time unit]
en: days
tr-TR: günler

en: to
tr-TR: için

en: updated
tr-TR: güncellendi

en: updated & emailed
tr-TR: güncellendi ve e-posta ile gönderildi

en: upto %s
tr-TR: s'ye kadar

en: users can choose only one
tr-TR: kullanıcılar yalnızca birini seçebilir

en: variable but fixed amount
tr-TR: değişken ancak sabit tutar

en: with discount of
tr-TR: indirim ile

en: worth %1$s (%2$s)
tr-TR: değer %1$s (%2$s)

en: worth %1$s%% %2$s (%3$s)
tr-TR: değer %1$s%% %2$s (%3$s)

en: worth %1$s%% (%2$s)
tr-TR: değer %1$s%% (%2$s)

en: worth %s
tr-TR: değer %s

en: worth %s (for entire purchase)
tr-TR: değer %s (tüm satın alma için)

en: your entire purchase
tr-TR: tüm satın alma işleminiz

en: {coupon_type} has been successfully scheduled
tr-TR: {coupon_type} başarıyla planlandı

en: {coupon_type} sent successfully
tr-TR: {coupon_type} başarıyla gönderildi

en: {site_title}: Congratulations! You've received a {coupon_type} from {sender_name}
tr-TR: {site_title}: Tebrikler! Gönderen_adı}'ndan bir {kupon_türü} aldınız

en: {site_title}: Congratulations! You've received coupons from {sender_name}
tr-TR: {site_title}: Tebrikler! Gönderen_adı}'ndan kupon aldınız

en: {site_title}: {coupon_type} has been successfully scheduled
tr-TR: {site_başlığı}: {kupon_tipi} başarıyla planlandı

en: {site_title}: {coupon_type} sent successfully
tr-TR: {site_başlığı}: {coupon_type} başarıyla gönderildi
